"Який алгоритм дій постраждалих від кібернасильства?" - Jurfem

“Який алгоритм дій постраждалих від кібернасильства?”

Вашій увазі серія статей учасниць програми стажування “ЮрФем” на тему кіберзлочинності. Сьогодні презентуємо статтю Юлії Тунків, студентки  3 курсу юридичного інституту Національного університету «Львівська Політехніка»,  учасниці Третьої Літньої школи ЮрФем.

В наш час, час стрімкого зростання комунікацій у соціальних мережа поширеними стали випадки нового виду злочинності – кібернасильства. Кібернасильство проявляється в діях агресивно насильницького, принизливого характеру що створюють конфліктну ситуацію у відносинах  суб’єктів у віртуальному просторі. Такі дії призводять до порушення психологічної та соціальної безпеки людини.

Одним із найпоширеніших проявів кібернасильства є особисті образи в соціальних мережах, особливо це стосується коментарів під постами. Все частішою стає ситуація, коли при щоденному перегляді нового контенту в улюбленому Facebook або ж Instagram зауважуєш в коментарях агресивні звернення в свою адресу.

Іноді трапляється й прихована агресія, яка вирізняється замаскованістю під звичайну розмову щодо обміну думок або ж дискусією, тобто вона не позиціонується як агресивна, але в свободи слова також мають бути свої межі. Як наслідок: пригніченість, злість, розпач і сором. Коли насильство відбувається в віртуальному просторі, може здаватися, що на Вас нападають усюди, навіть у власному домі. Тож як діяти в таких ситуаціях?

Щоб кібернасильство припинилося, його потрібно ідентифікувати. Насамперед треба знати, що Вас не мають права ображати, принижувати, обзивати нецензурними словами, переслідувати у соціальній мережі, писати Вам нав’язливі повідомлення, коментарі тощо. Якщо, Ви зіштовхнулися із кібернасильством, запам’ятайте декілька порад:

  1. Ідентифікуйте особу, яка писала Вам образливі коментарі, пости, повідомлення тощо. Збережіть посилання на її сторінку та скріншот сторінки
  2. Зробіть скріншоти публікацій, коментарів тощо у соціальних мережах.
  3. Напишіть заяву у поліцію та додайте усю збережену інформацію
  4. Зверніться за підтримкою до близьких людей та людей яким Ви довіряєте

Нецензурна лайка як на вулиці, так і в мережі, образливе чіпляння, може розцінюватись як дрібне хуліганство, за що Вашому кривднику загрожує адміністративна відповідальність (стаття 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Суд може призначити покарання у вигляді штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

Якщо ж Вам були написані образи на ґрунті національності, релігійних переконань, раси, статі, етнічного походження то можете звернутися з позовом до суду в порядку цивільного провадження (стаття 23 Цивільного Кодексу), і вимагати публічного вибачення чи матеріальної компенсації за завдану моральну шкоду.

В деяких випадках, кібернасильство може призводити до проблем із здоров’ям. Якщо внаслідок дій кривдника Ви втратили можливість нормально жити і працювати, приєднуйте до позову довідку від лікаря, тоді зможете вимагати відшкодування матеріальних збитків за лікування, моральну шкоду. Розмір грошового відшкодування буде залежити від ступеня вини відповідача, характеру правопорушення, ступеня завданої Вам шкоди, та доказів, які надали сторони у ході судового процесу, ряду інших обставин.

Якщо Вам погрожували вбивством в обов’язковому порядку звернуться у поліцію, адже за такі погрози, навіть у соціальній мережі, передбачена кримінальна відповідальність (стаття 129 Кримінального кодексу України).

Кібернасильство може призводити і до фатальних наслідків. Відомий випадок, коли дівчина наклала на себе руки через образливі записи на сторінці в соціальній мережі, за це також передбачена кримінальна відповідальність (стаття 120 КК – доведення до самогубства).

В окремих випадках, постраждалі від кібернасильства можуть отримати онлайн допомогу на сайті кіберполіції  де в розділі «зворотній зв’язок» можна подати заяву та надати дані для оперативного реагування на кібер інциденти.

Вам можуть надати допомогу й самі соціальні мережі – вони також зацікавлені в постійній підтримці безпеки своїх користувачів, тому Ви можете поскаржитись на агресивну поведінку. Щоб якомога швидше обмежити себе від повторних випадків такого кібернасильства, скористайтесь блокуванням кривдника в соцмережі, що обмежить його можливість повторно зв’язатись з Вами.

Якщо Ви постраждали від кібернасильства, то можете видалити певні програми або залишитись у режимі офлайн на деякий період, щоб дати собі час на відновлення. Але вихід з інтернету не є довгостроковим рішенням, адже в сучасному світі важко уявити своє життя без віртуального світу.

Потрібно пам’ятати – щоб вберегтись від кібернасильства, потрібно заздалегідь подбати про свою безпеку в віртуальному просторі, це набагато простіше ніж ліквідовувати репутаційні та фінансові втрати після інциденту. Запобігання кібернасильству та підвищення рівня кібербезпеки повинні бути одними із пріоритетних напрямків в політиці країни. Не потрібно недооцінювати злочини, скоєні в віртуальному просторі, за все сказане в ньому, як і в реальному житті, людина має нести відповідальність . Але щоб боротьба з цією проблемою була комплексною, необхідні не тільки зусилля держави, а й обізнаність громадян.

Читайте інші статті учасниць Програми стажування ЮрФем

Стаття Мар’яни Ткачук “Поняття кіберзлочинності в українському та міжнародному законодавстві”

Стаття Юлії  Нікітної “Чи передбачена в Україні відповідальність за кібернасильство: основні законодавчі акти”