Фіксація сексуального насильства - Jurfem

Фіксація сексуального насильства

Важливу роль у справах, пов’язаних із сексуальним насильством, відіграють докази, які допоможуть притягнути винного до відповідальності за вчинені дії. 

При зґвалтуванні надзвичайно важливо:

в найкоротший строк звернутися до правоохоронних органів із заявою, в якій детально описати всі обставини події та просити скерування на проведення експертизи задля фіксації медичними працівниками факту насильства тощо.

До приїзду поліції намагатися не викидати одяг, не ховати його, не вмиватися. Такий одяг та сліди на тілі є важливими доказами для цієї справи.

Правоохоронні органи зволікають з направленням на експертизу? Варто самостійно звернутися до медичного закладу по допомогу та задля отримання відповідної медичної довідки.

Також необхідно звернутися до психолога задля отримання допомоги у стабілізації та відновленні свого психологічного стану здоров’я. Психолог складає висновок щодо емоційного стану потерпілої внаслідок пережитих подій. 

Такий висновок буде доказом заподіяння моральної шкоди та давати правові підстави для пред’явлення цивільного позову з метою отримання відшкодування шкоди.

Якщо є свідки, які мають будь-які відомості про подію насильства, необхідно їх залучити до кримінального провадження, щоб вони надали свої свідчення.

Якщо є інші докази, пов’язані з насильством (попередні смс-повідомлення кривдника, голосові повідомлення), необхідно їх теж долучити до матеріалів справи.

Сексуальні домагання – це ще одна з категорій насильства. Може мати як фізичний прояв, так і словесний. Примушування до вступу в статевий зв’язок також є сексуальним домаганням. 

У випадку сексуальних домагань необхідно також зібрати  якомога більше доказів для доведення цього злочину:

  • якщо сексуальні домагання вербальні у вигляді електронних, голосових повідомлень,  необхідно фіксувати ці дані за допомогою скріншотів, запису екрану та їх збереження на електронних носіях інформації. Зафіксувати будь-які дані, які ідентифікують кривдника.
  • якщо такі домагання проявляються у фізичній формі (доторкання до тіла, волосся, небажані поцілунки, поплескування), повідомте кривдника в ствердній формі про те, що така ситуація Вам неприємна, і якщо такі дії будуть продовжуватися, Ви звернетесь в правоохоронні органи;
  • якщо є свідки,  попросіть їх дати свідчення на підтвердження відомих їм обставин;

Звісно, впоратися з проблемою, пов’язаною із сексуальним насильством, дуже складно, а тому рекомендуємо звертатися до психологів та спеціалізованих служб, громадських організацій, які забезпечать Вам як психологічну, так і юридичну допомогу. 
Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.