#ДеньЮристкизЮрФем – флешмоб до Дня юристки. Ірина Заскалета

Ірина Заскалета,
студентка 4 курсу Вінницького Національного Аграрного Університету, кафедра Право, 
членкиня “ЮрФем”

1. Чому юридична професія? Це було Ваше рішення? Скільки років Ви уже в професії і що Вас тримає у ній?
Ще з дитинства мені подобалась професія юристки. Вся ця любов до юриспруденції розвивалась поступово, коли дивилась улюблені фільми в жанрі детективи, трилери, драми, де можна було спостерігати змагальність сторін у судді, красномовні промови адвокатів, важкі рішення для суддів та різні долі людей, що опинялися на лаві підсудного за тих, чи інших умов. Коли я спостерігала за долями улюблених героїв, завжди виникав десь в середині мене голос, що кричав: “Ось, ким я хочу бути!”
Моїми улюбленими є серіали “Твін Пікс”, “Секретні матеріали”, “Як уникнути покарання за вбивство”. Останній, напевно, найкраще показує долю жінки-юристки, яка, не дивлячись на всі негаразди, що траплялися з нею ще з дитинства, не зламали її, а загартували. І на початку фільму ми бачимо супер адвокатку, яка з залізним характером, чудовими знаннями та досвідом виграє справи та “знищує” своїх ворогів. Це надихає.

Звичайно, “життя за вікном” інше, і тому потрібно готуватися, що насправді ти стикнешся з жорстокою реальністю, яка далека від фільмів. І можливо, ти не одразу знайдеш те, чим саме хочеш займатися в юриспруденції, адже напрямків безліч. Але мріяти ніколи не потрібно припиняти, бо рано чи пізно вони таки здійсняться! Потрібно не припиняти шукати себе, бо опустити руки через якісь розчарування ти завжди зможеш.

Стосовно вступу на юридичний факультет, то рішення було моє, хоча я дуже сильно вагалася та боялася, бо вважала, що по закінченню навчання зрозумію, що то не моє. Але підтримка з боку батьків, які також бачили мене юристкою та віра у свої власні сили допомогла зробити вибір, про який ще ні разу не пошкодувала, а навпаки.

Поки що, я навчаюсь на 4 курсі університету, і на майбутнє у мене багато планів і щоб вони здійснились, потрібно вже зараз приймати рішення та робити поступово різні кроки для їх здійснення. Адже стоячи на місці нічого не досягнеш. А для цього мені допомагає підтримка моїх рідних, друзів та звичайно, однодумців, яких я нарешті знайшла!

Взагалі, юрист – це для мене професія, яка асоціюється з такими іменниками як захист, щит, закон. Захист, тому що відстоює порушені права людей. Щит, тому що обороняє їх від несправедливості. Закон, тому що знає норми та вміє їх застосовувати. Тому, я хочу надалі стати кваліфікованою юристкою, що знає закони, вміє ними керувати, а відповідно буде відстоювати та захищати права людей, свої права, права рідних засадах гендерної рівності. Адже, кожен день хтось потребує допомоги, яку можеш надати саме ти.

2. Три найцікавіші факти чи історії, які Ви пригадуєте з професійного життя чи навчання?
Якось на третьому курсі мені випала честь бути суддею на модельному судовому засіданні, яке ми влаштували на відкритій парі. Це було дуже цікаво, пізнавально та круто, адже кожен вніс для цього свої сили та креатив. А я отримала хоч невеличкий, але досвід та головне, підтвердження того, що без основних знань, практики та роботи над собою, мало чого досягнеш. Тому, не жалійте сил та часу на навчання, адже потім це принесе свої плоди.

Крім цього, одного разу долучилася до участі у кураторській годині, присвяченій темі: “Молодь проти домашнього насильства”. Це дуже серйозна проблема в наш час, яку часто замовчують. Тому, про це потрібно говорити, щоб інформація поширювалась. Бо не всі усвідомлюють масштаби проблеми, не знають, як захиститися самостійно, захистити рідних та куди потрібно звертатися по допомогу. Не будьте байдужими та пам’ятайте, що ніхто незастрахований від таких випадків.
Ну і найцікавішим фактом, напевно, є моя участь у цьогорічній Літній школі для студентом юристок, яка збагатила мої знання з гендерної рівності, дискримінації, гендерно-обумовленого насильства. Цими темами я цікавлюсь вже рік, і тому було дуже приємно відвідати школу, яка надала мені підтримки та натхнення у вигляді розумних жінок-юристок, колег, а також море мотивації, які будуть допомагати мені у професійному розвитку.

3. Три найцікавіші факти про Вас: чим захоплюєтесь крім роботи?
Я дуже люблю книжки і просто обожнюю читати. Цю любов мені прищепила моя мама, за що їй дуже вдячна! В дитинстві – це були казки, які мені купувала мама та хрещена , в школі книжки з бібліотеки, де я на пару зі своєю однокласницею прочитали стільки книжок, що аж отримали грамоти за прочитану найбільшу кількість. І зупинятись не збираюсь. Я плекаю мрію, що колись у моєму власному будинку буде невеличка бібліотека з книгами.

Крім цього, я веду здоровий спосіб життя. Щоденно займаюсь бігом, вже більше пів року. Хоча ще в школі дуже сильно не любила цього. Трапилося це не раптово, а заплановано і було дуже тяжко. Але як показує практика, все можливо, і те, що ти раніше ніколи б не зробила, робиш з задоволенням. Тому планую на наступний рік бігти марафон на свої кілометри. Головне тренування.

А ще мені з дитинства подобалося дивитись передачі про космос, Всесвіт і тому подібне. А батьки ще більше заохочували, розповідаючи та показуючи мені зірки та розповідаючи різні історії. І коли мала бути Всеукраїнська олімпіада з астрономії, мене на неї відібрала наша вчителька з фізики та астрономії. Тому завдяки моєму інтересу до астрономії, я змогла посісти третє місце.

4. Які свої справи чи яку діяльність вважаєте найбільш успішною та значущою?
Моя діяльність як майбутнього юриста ставить багато задач, які я вчуся виконувати. Я відчуваю потребу допомагати людям, що кожен день зіштовхуються з несправедливістю, яка чекає їх на кожному кроці і насамперед, моїм близьким. Це зміцнює мене та нагадує, що я обрала правильний шлях у своєму житті. Допомога людям – це те, заради чого варто тратити свій час на навчання, розвиток, щоб твоя діяльність в майбутньому рятувала людей. Та головне не забувати, що це має бути законно та базуватися на принципам, що не суперечать ні законам моралі, ні конституційним законам.

5. Дайте три асоціації до фрази “жінка-юристка”
Для мене до фрази “жінка-юристка” виникають такі асоціації: відвага, тому що відстояли право займатися юриспруденцією, як кажуть з давних-давен, та й продовжують відстоювати рівність у сучасному світі; сила волі, адже в наш час жінка-юристка поєднує кар’єру та сім’ю, знищуючи таким чином стереотипи, які спричиняли раніше робити вибір надиктований недалеким суспільством; підтримка, оскільки жіноча солідарність не завжди була “популярною”, тому важливо її започатковувати та розвивати.

6. Побажайте щось своїм колегам-юристкам
Я хочу побажати, щоб мої колеги-юристки ніколи не припиняли розвиватися в професійному напрямку, ламали системи стереотипів стосовно жінок, не боялися відстоювати свої права, оточували себе лише однодумцями та однодумницями, які надихають, ну і звичайно, не боялися мріяти. Адже, як я дізналась ще з другої Літньої школи для студенток-юристок, найзаповітніші мрії можуть здійснитися у будь-якому віці. Тому мрійте та дійте.

Інші інтерв’ю читайте за посиланням.