Житло в іпотеку. Що буде з кредитом, якщо будинок розбомбили? - Jurfem

Житло в іпотеку. Що буде з кредитом, якщо будинок розбомбили?

Виплата іпотеки продовжується, якщо будинок розбомбили. Так як кредит нікуди не дівся, і обов’язок виконання кредиту перед банком залишився незмінним.

Щодо іпотеки. Відповідно до ст.1 ЗУ «Про іпотеку», іпотека – вид забезпечення виконання зобов’язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким, іпотекодержатель має право у випадку невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов’язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому Законом.

Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про іпотеку», іпотека припиняється у випадку, зокрема, знищення (втрати) переданої в іпотеку будівлі (споруди), якщо іпотекодавець не відновив її.

Відомості про припинення іпотеки підлягають державній реєстрації у встановленому законодавством порядку.

Однак обов’язок погашення кредиту не зникає і продовжується на умовах кредитного договору укладеного до настання обставин непереборної сили. 

28.02.2022 р. Торгово-промислова палата України ухвалила рішення № 2024/02.0-7.1, яким спростила засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) та підтвердила, що обставини з 24.02.2022 р. до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами. 

В подальшому можна  звернутись до страхової компанії для відшкодування шкоди, завданої форс-мажорними обставинами/обставинами непереборної сили.

Відповідно до ч.1 ст.8 ЗУ «Про іпотеку», іпотекодавець зобов’язаний застрахувати предмет іпотеки на його повну вартість від ризиків випадкового знищення, випадкового пошкодження або псування, якщо іпотечним договором цей обов’язок не покладено на іпотекодержателя. У разі настання страхового випадку щодо предмета іпотеки іпотекодержатель має переважне право на задоволення своєї вимоги за основним зобов’язанням із суми страхового відшкодування. 

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.