Кредитні канікули. Що варто знати? - Jurfem

Кредитні канікули. Що варто знати?

У зв’язку із введенням воєнного стану Президентом України від 24.02.2022 р., більшість українських банків оголосили так звані «кредитні канікули» строком на три місяці, починаючи з 01 березня 2022 року .

Кредитні канікули – це відтермінування сплати боргу, а не його прощення. 

Потрібно розуміти, що погашення кредиту не скасовується, а банк на деякий період не нараховує неустойку/штрафні санкції/пеню та інші платежі у разі несвоєчасного виконання умов кредитного договору. 

Кредитні канікули – це тільки пауза, тобто відтермінування у розрахунках клієнта з банком під час воєнного стану в країні. Така «перерва» може стосуватися сплати основної суми кредиту («тіла» кредиту) так і нарахованих відсотків. 

Однак, якщо у Позичальника наявні збереження/грошові кошти на погашення кредиту, то варто таки сплачувати кредит.

Важливо розуміти, що опція кредитних канікул не зменшує суму боргу. 

Наприклад, банк встановив вам кредитні канікули на 3 місяці до 01.06.2022 р., отже за ці 3 місяці не буде нараховано відсотків/штрафних санкцій за несвоєчасність виконання за кредитним договором. А оплата вже має відбутись з червня 2022 р. це стосується і тіла кредиту, і відсотків.

Звертаємо увагу, що тіло кредиту за 3 місяці матиме заборгованість, яку необхідно буде погасити першочергово.

Не всі банки України автоматично перевели всіх своїх клієнтів на кредитні канікули, тому будьте уважні та зателефонуйте на гарячу лінію свого банку за яким є невиплачений кредит, і поцікавтесь, чи у вас з 01.03.2022 р. діють кредитні канікули та на яких умовах.

З умовами «кредитних канікул» Ви можете ознайомитись на офіційних сайтах українських банків або мобільних додатках.

   

Чи збільшуватиметься термін виплати кредиту?

Остаточної відповіді немає, бо умови кредитних канікул в банках відрізняються.

В одних – термін виплати кредиту не збільшується. Збільшується сума заборгованості через наявне прострочення обов’язкових платежів.  А в інших – термін виплати кредиту збільшується на термін дії канікул.

Наприклад, у першому випадку (термін дії кредиту не збільшується), якщо ви не сплачували кредит у період дії кредитних канікул, пеня і штрафні санкції та інші платежі банком не нараховуються.  Відсотки за користування кредитом і тіло кредиту накопичує суму заборгованості за 3 місяці відсутності обов’язкових платежів (знову ж таки це залежить від умов Банку). 

*Кожен Банк буде нараховувати заборгованість залежно від встановлених правил та тарифів вашого Банку та пільгових умов кредитних канікул конкретного Банку.  

У другому випадку (термін дії кредиту збільшується на термін дії кредитних канікул), якщо ви не платили кредит весь період дії кредитних канікул, то ці платежі буде в подальшому поділено разом із простроченими платежами на наступні місяці. Відповідно на термін дії кредитних канікул буде продовжено термін кредитного договору. 

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.