Лікарняні для вагітних, які перебувають за кордоном - Jurfem

Лікарняні для вагітних, які перебувають за кордоном

Оновлено

Починаючи з 30-го тижня вагітності жінки мають право на формування листка непрацездатності і, як наслідок, отримання відповідних соціальних виплат. Вихід в оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами у мирний час був можливим лише на підставі листка непрацездатності, що видається медичним закладом, в якому жінка перебуває на обліку та лише після особистого огляду лікаря. Однак через розпочату росією війну ця можливість стала для деяких недоступною.

Тому, Наказом МОЗ України №675 від 22.04.2022, було внесено зміни до Наказу МОЗ №1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки» та до Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності. Такі зміни почали діяти з 03.05.2022 та нормативно спростили процедуру формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність.

Для того, щоб і надалі гарантувати вагітним українкам право на фінансову допомогу від держави, на час воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування, лікуючому лікарю надано право формувати медичні висновки про тимчасову непрацездатність, що виникла за кордоном, без особистого прийому вагітної, що раніше не було можливим.

Вагітна має зв’язатися з лікарем, який вів або веде її вагітність, і заявити про бажання сформувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність. Якщо контакт зі своїм лікарем був втрачений, можна звернутися до іншого. Однак у такому випадку потрібно надати лікарю документ, який підтверджує вагітність та її термін. Це може бути довідка або виписка з останнього огляду вагітної в лікаря в країні її перебування. Така довідка або її копія можуть бути надіслані поштою або надані лікарю за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (електронна пошта, мобільні застосунки, соціальні мережі тощо). Необхідність перекладу на державну мову таких документів визначає лікар у випадках, коли неможливо сформувати медичний запис з використанням мови оригіналу медичного документа.

Лікар перевірить попередні медичні записи про вагітність в електронній системі охорони здоров’я та створить медичний висновок про тимчасову непрацездатність, що стане підставою для автоматичного створення електронного лікарняного.

Такий створений без особистого прийому електронний лікарняний по вагітності та пологах є підставою для отримання декретної допомоги від Фонду соціального страхування України. Як і у звичних випадках, для здійснення виплати роботодавець жінки має сформувати за електронним лікарняним та подати до ФССУ заяву-розрахунок – на її підставі Фонд проведе фінансування.

Слідкувати за станом фінансування декретних допомог від ФССУ можна онлайн у телеграм-каналі https://t.me/socialfund за тегом #фінансування_страхувальників (для цього потрібно знати точну дату прийняття заяви за лікарняним).

Наразі також працює гаряча лінія НСЗУ щодо оформлення електронних лікарняних – 1677 (після гудків необхідно натиснути 7), де можна безкоштовно отримати консультацію.

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.