Оренда житла під час воєнного стану - Jurfem

Оренда житла під час воєнного стану

Під час дії воєнного стану на територіях, де не ведуться бойові дії, де майно, яке орендується є неушкодженим, і всі наявні в ньому комунальні послуги надаються справно, орендар має здійснювати оплату за оренду квартири так само, як і у мирний час, згідно з укладеним із орендодавцем договором оренди чи усної домовленості. 

Тобто попри складну фінансову ситуацію, орендодавець має законне право вимагати у орендаря сплатити оренду. І відсутність у орендаря грошей не є причиною не оплачувати житло. 

У випадку коли житло, яке орендоване, лишається в стані придатному для подальшого проживання в ньому, а фінансові можливості орендаря погіршилися (виведення за місцем роботи на простій, втрата роботи, перебування у відпустці без збереження заробітної плати), буде доречним звернутися до орендодавця, пояснити йому причини погіршення платоспроможності і спробувати домовитися про знижку чи відстрочення платежу на час війни. 

Якщо орендар орендує житло в районах, де тривають активні бойові дії, за яких він був вимушений виїхати з квартири чи будинку – можна звернутися до Цивільного кодексу України, який  визначає, що помешкання – предмет оренди – має бути придатним для постійного проживання у ньому (ч. 2 ст. 812 ЦК України). 

Тобто у такому випадку орендар має право вимагати зменшення плати або взагалі не платити за час, протягом якого він не міг користуватися житлом через обставини поза його контролем (ч. 4, 6 ст. 762 ЦК України). 

Таким чином, у випадку, якщо орендар обґрунтовано не мав можливості використовувати об’єкт оренди – квартиру, будинок за призначенням на час запровадження воєнного стану, йому варто звернутись до орендодавця з заявою щодо звільнення від оплати оренди за той період, в який нерухоме майно не могло використовуватись за призначенням, або за зниженням орендної плати, у випадку коли житло придатне для подальшого проживання, але погіршився фінансовий стан орендаря.
Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.