Особливості оформлення (відкриття) лікарняних під час воєнного стану - Jurfem

Особливості оформлення (відкриття) лікарняних під час воєнного стану

Е-лікарняні. Короткий огляд

З 1 жовтня 2021 року усі заклади охорони здоров’я України перейшли на оформлення електронних лікарняних – листків непрацездатності.

Як це змінило життя звичайних громадян?

Зараз пацієнти не приносять паперові лікарняні на роботу, а просто повідомляють роботодавців про тимчасову непрацездатність.

Як це працює на практиці?

 1. Запишіться на прийом та відвідайте лікаря.

Якщо виявиться, що у зв’язку зі станом здоров’я вам потрібно «піти на лікарняний», лікар створить електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність. Цей електронний документ підтверджує непрацездатність протягом прогнозованого періоду. На підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність буде сформовано електронний лікарняний в Електронному реєстрі листків непрацездатності.

2. Одразу після створення медичного висновку на контактний номер телефону надійдуть два повідомлення:

 • від E-health щодо створення медичного висновку із зазначенням його номеру;
 • від Пенсійного фонду України щодо формування електронного листка непрацездатності, його номеру і періоду дії.

3. Повідомте про тимчасову непрацездатність роботодавця. Це можна зробити у будь-який зручний обом сторонам спосіб, наприклад, телефоном.

4. Чекайте на виплати від Фонду соціального страхування України та роботодавця.

Роботодавець буде бачити ваш е-лікарняний в своєму кабінеті страхувальника з дня його відкриття, але почне призначення допомоги лише після завершення визначеного у ньому періоду непрацездатності і сплину строку, у який лікарі можуть внести зміни.

Особливості під час воєнного стану

Окремого порядку оформлення лікарняних, нарахування і виплати матеріального забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності у разі запровадження воєнного стану Законом України «Про загальнообов’язкове соціальне страхування» не передбачено.

Проте виплати лікарняних та допомоги по вагітності та пологах під час воєнного стану можна отримати, навіть якщо роботодавець не зміг опрацювати лікарняний та подати за ним заяву-розрахунок. Деталі про те, як оформити листок непрацездатності вагітній, яка перебуває за кордоном, читайте тут.

Такі працівники можуть звернутись до Фонду соціального страхування України і отримати напряму від нього виплату лікарняних або допомоги по вагітності та пологах.

Куди звертатись працівнику/ці?

Щоб отримати виплати під час воєнного стану у випадках, коли роботодавець не зміг опрацювати лікарняний та подати за ним заяву-розрахунок, застраховані особи можуть звернутись до будь-якого зручного відділення Фонду соціального страхування України за місцем тимчасового перебування.

Перелік відділень Фонду соціального страхування, які мають можливість здійснювати прийом в умовах воєнного стану, та їх контакти оновлюються тут.

Напряму працівнику можуть бути нараховані:

 • допомога по вагітності та пологах,
 • допомога по тимчасовій втраті працездатності,
 • допомога на поховання.

Кошти Фонд соціального страхування перерахує на спеціально відкритий для працівника поточний рахунок або особисту банківську картку.

Слідкувати за станом фінансування можна у телеграм-каналі ФССУ: 

Документи, які необхідно мати при собі застрахованій особі для призначення виплати:

 1. Паперовий листок непрацездатності або е-лікарняний.

Також варто підготувати копії таких документів:

 1. Паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;
 2. Довідки про присвоєння РНОКПП (індивідуального податкового номера).

За наявності також подаються інші документи, передбачені у порядках надання відповідних видів матеріального забезпечення.

Важливо: довідка про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи в цьому випадку не вимагається.

Допомога надається безпосередньо робочим органом виконавчої дирекції Фонду під час воєнного стану у випадках, якщо роботодавець не подав заяву-розрахунок за вашим листком непрацездатності. Цей факт перевіряється, отже, подвійні виплати на один і той же лікарняний неможливі.

Джерело: Урядовий портал

Порядок дистанційного оформлення лікарняного для українців, які на час воєнного стану перебувають за кордоном

З метою забезпечення та сприяння реалізації права на охорону здоров’я та гарантій у випадках тимчасової непрацездатності, Міністерство охорони здоров’я України у Наказі від 22.04.2022 р. № 675 “Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 01 червня 2021 року № 1066 та Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності” передбачило можливість оформлення листків тимчасової непрацездатності для тих українців, які нині є переселенцями за кордоном.

Цей порядок передбачає застосування в наступних категоріях непрацездатності, і приділяє особливу увагу захисту материнства та дитинства, де б не перебувала майбутня матуся, або матуся із дитиною:

 • захворювання або травма загального характеру,
 • догляд за хворою дитиною, вагітність і пологи, 
 • ортопедичне протезування.

В цих випадках громадяни України мають право оформити електронний лікарняний дистанційно та отримати в подальшому соціальні виплати за ним. 

Для того, щоб це зробити, перш за все, потрібно зв’язатися зі своїм лікарем або сімейним лікарем. Враховуючи період дії воєнного стану, це можна зробити дистанційно за допомогою месенджеру чи електронної пошти. Для того, щоб сформувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність,  лікар має отримати підтвердження підстави набуття тимчасової непрацездатності, тобто підтвердження обставин, на які людина посилається. Таким підтвердженням є медичний документ (довідка чи виписка), в якому зазначений діагноз/статус пацієнта. Цей документ може бути отриманий при зверненні за медичною допомогою в країні перебування або ж бути встановленим ще під час перебування в України (наприклад, медична картка з супроводу вагітності). 

Якщо ж медичний документ Ви отримали за кордоном, лікар може запросити переклад документа українською мовою. У виданих за кордоном медичних документах лікарі зазначають діагноз із використанням Міжнародної класифікації хвороб десятого перегляду (МКХ-10). Тож, лікарям потрібно враховувати цей класифікатор під час формування медичного висновку тимчасової непрацездатності в електронній системі охорони здоров’я в Україні. Формувати медичний висновок за такою процедурою лікарі можуть під час дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування. Такі лікарняні мають однакову силу із тими, що оформлюються при особистому зверненню громадян у разі тимчасової непрацездатності на території України.

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.