"Пакунок малюка" під час воєнного стану - Jurfem

“Пакунок малюка” під час воєнного стану

З народженням  дитини виникає право на отримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка»“Пакунок малюка” є безповоротною адресною соціальною допомогою сім’ям, у яких народилася дитина.

Право на отримання “пакунка малюка” мають громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародними договорами України порядку в’їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні, особи, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, що народили живонароджену дитину. “Пакунок малюка” надається на кожну новонароджену дитину.

“Пакунок малюка” може видаватися отримувачу:

1) закладом охорони здоров’я при народженні дитини;

2) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради (далі – місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення) за місцем проживання/ перебування отримувача у випадках:

  • відсутності “пакунка малюка” в закладі охорони здоров’я;
  • народження дитини за межами України;
  • народження дитини поза межами закладу охорони здоров’я;

Перешкод для отримання “пакунку малюка” під час воєнного стану немає. 

За відсутності «пакунку малюка» або якщо отримувач/ка відмовилися від “пакунка малюка” в закладі охорони здоров’я, можна скористатися правом на отримання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”.

Під час воєнного стану отримати грошову компенсацію «пакунку малюка» можна за спрощеним порядком, який враховує можливі непередбачувані обставини пологів та тимчасове переміщення родин.

Допомогу можна отримати впродовж 30 днів після народження дитини.

На період дії воєнного стану та протягом одного місяця після його припинення чи скасування за отриманням грошової компенсації необхідно звернутися до відділу з питань соціального захисту населення або до центру адміністративних послуг, до органу місцевого самоврядування за місцем проживання/перебування/звернення отримувача.

Заяву про отримання компенсації може подати один з батьків, у яких народилася дитина, а у випадку їх відсутності — патронатні вихователі, прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни новонародженої дитини.

До заяви додаються:

  • довідка з пологового будинку про неотримання натуральної допомоги „пакунок малюка” (у разі народження дитини у пологовому будинку) або копія документа, що підтверджує факт народження дитини поза межами закладу охорони здоров’я;
  • копія свідоцтва про народження дитини або документа, що підтверджує факт народження дитини в/поза межами закладу охорони здоров’я (за відсутності свідоцтва про народження дитини);
  • копія рішення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною);
  • копія рішення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради про влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя або до дитячого будинку сімейного типу, або прийомної сім’ї (для сім’ї патронатного вихователя, прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу).

Отримувач/ка використовує призначену грошову компенсацію на придбання будь-яких товарів у будь-яких закладах торгівлі.

Переказ грошової компенсації отримувачам може здійснюватися на будь-який рахунок, відкритий в акціонерному товаристві комерційний банк “ПриватБанк”, якщо неможливо відкрити поточний рахунок із спеціальним режимом використання. Обмеження на використання коштів грошової компенсації “пакунка малюка” зняті на весь період воєнного стану плюс один місяць після його завершення. 

Якщо раніше банки повертали до бюджету невикористаний родинами  протягом 12 місяців залишок грошової компенсації «пакунок малюка», то на період воєнного стану та місяць після припинення чи скасування воєнного стану кошти залишаються у родин, і вони можуть їх використовувати.

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.