Перетин кордону. Легальне перебування - Jurfem

Перетин кордону. Легальне перебування

UPD. Станом на 18 квітня 2022 року для перетину кордону необхідно пред’явити закордонний паспорт. Виключення можуть становити люди, що їдуть з тимчасово окупованих територій або тих, де відбуваються активні бойові дії. У цих випадках рішення про дозвіл на перетин прийматиметься безпосередньо на кордоні.

Внутрішній або закордонний паспорт – для в’їзду в Польщу та Молдову. Без біометричного паспорта можна перетнути словацько-український кордон (у такому випадку треба попросити тимчасового або політичного притулку).

 Зараз знати подібні особливості перетину кордону дуже актуально. Зокрема, для тих, хто змушені покинути країну через війну. Наші експертки підготували огляд умов перетину кордону та легального перебування для українців у 5 країнах: Польщі, Словаччині, Чехії, Угорщині та Молдові.
 
Які документи потрібні, чи можна безкоштовно дістатись до деяких з цих країн, чи треба реєструватись по прибуттю та чи діють карантинні вимоги у тій чи іншій державі? Відповіді на ці питання та інша корисна інформація – на фото нижче.
Словацька республіка

Скасовані всі карантинні обмеження.

Можливий перетин кордону без закордонного паспорта. Для перетину кордону достатньо внутрішнього посвідчення особи.

Для виїзду дітей до 16 років достатнім є свідоцтво про народження.

На цей час в’їзд можливий також для осіб, які не мають діючого проїзного документа (біометричного паспорта). У такому випадку необхідно попросити тимчасового або політичного притулку (азилу). Якщо вони приїжджають з малолітніми дітьми, рекомендовано мати при собі принаймні свідоцтво про народження дитини.

Особам без дійсного паспорта рекомендовано мати при собі інші документи (наприклад, посвідчення особи, водійські права, посвідку на проживання в Україні, свідоцтва про народження дітей тощо).

У разі перетину кордону дитини без супроводу, компетентний орган у співпраці з поліцією координує розміщення дитини в обраному закладі.

Словацька Республіка приймає домашніх тварин на пунктах перетину кордону навіть без паспорта та вакцинації. Особи, які супроводжують таких домашніх тварин, повинні заповнити бланк, який є також доступний на пунктах перетину кордону.

Після перетину кордону кожен житель України отримає тимчасове житло та харчування.

Республіка Польща

https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina

Скасовані карантинні обмеження для громадян України, ПЛР-тест або вакцинація необов’язкові.

Громадянкам/ням України не потрібно реєструватись у пунктах прийому біженців – рецепційних центрах.

Доступна медична допомога, їжа, притулок.

Українки/ці можуть безкоштовно користуватись потягами 2 класу PKP Intercity, економ клас TLK і IC по території Польщі (за паспортом).

Республіка Польща

https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina

Потрібна “зелена карта” (страхування), якщо виїжджаєте на власному авто;

Для перетину кордону потрібен внутрішній або закордонний паспорт;

Для виїзду дітей до 16 років достатнім є свідоцтво про народження;

Спрощена процедура для перетину польського кордону з тваринами (потрібно мати лиш ветеринарний паспорт. Якщо немає ветеринарного паспорту – потрібно заповнити декларацію, після чого тварина пройде огляд ветеринара. Рішення прийматиметься вже на кордоні) 

Інформація актуальна також для іноземців, які перебувають на території України на законних підставах.

Чеська Республіка 

Інфолінія: +420974801802/ ukrajina@mvcr.cz

Можна перебувати з біометричним паспортом  без візи максимально 90 днів.

Якщо ви зупинились у знайомих, вам необхідно зареєструватись в Поліції Чеської Республіки. Або вас має зареєструвати орендодавець.

Якщо ваш дозвіл на проживання закінчується менш ніж за 14 днів, вам необхідно прийти в офіс MV OAMP

Українці можуть безкоштовно подорожувати в поїздах České dráhy.

Чеська Республіка

Інфолінія: +420974801802/ ukrajina@mvcr.cz

У вас є можливість отримати спеціальний тип довгострокової візи, яку видає Міністерства внутрішніх справ (MV OAMP). Після цього ви зможете знайти роботу та подати заявку на отримання дозволу на працевлаштування в Центру зайнятості. (Úřad práce).

Заяву подавайте лише особисто! Також до заяви пред’явіть закордонний паспорт (якщо є) та ваше фото (45 х 35 мм)

У разі в’їзду до Чеської Республіки епідеміологічні заходи для громадян України були скасовані захисним заходом від 24 лютого 2022 року.

Чи мають українці подавати заяву про надання притулку?

У цій ситуації вступ до процедури надання притулку не є оптимальним рішенням. Швидше та ефективніше оформити спеціальну довгострокову візу. Проте Центр подачі заявок на міжнародний захист тут-  Zastávka je Havířská 514 664 84, Zastávka, Brno – venko.

Угорщина

ukrainecrisis@helsinki.hu

Ви маєте право безперешкодно перетнути кордон та перебувати на території Угорщини.

Можете отримати певну допомогу, якою забезпечує Угорщина усіх, хто прибуває в Угорщину через війну РФ проти України.

Якщо ви офіційно отримаєте статус біженця/ки матимете право на проживання в таборі біженців, медичну допомогу, освіту для дітей та щомісячну грошову допомогу протягом всього терміну дії статусу

Якщо ви громадянин/ка України, або не маєте громадянства України, але перебували до прибуття в Угорщину та території України на законних підставах (віза/дозвіл на проживання), і прибуваєте в Угорщину через війну РФ проти України, то можете отримати статус біженця/ки.

По прибуттю на територію Угорщини потрібно подати прохання про захист Угорщиною та пройти процедуру отримання статусу (протягом 45 днів здійснюється Національним Відомством у справах іноземців);

Також потрібно подати документи, які підтверджують особу. Увага! Зважаючи на ситуацію, навіть за умов, якщо Ви не маєте при собі таких документів, отримати статус є можливим.

Станом на сьогодні особа набуває такий статус до 1-го червня 2022.

Табори для біженців знаходяться у Вамошсабаді та житло громади Балашдьярматі.

Молдова

080001527

Скасовані карантинні обмеження для громадян України, ПЛР-тест або вакцинація необов’язкові;

Для перетину кордону потрібен внутрішній або закордонний паспорт;

Для виїзду дітей до 16 років достатнім є свідоцтво про народження;

Можливий в’їзд на власному авто без “зелених карток”, в такому разі їх потрібно купити протягом 24 годин з моменту в’їзду.