Порядок звернення до поліції щодо зникнення, викрадення людини або перебування в полоні під час воєнного стану - Jurfem

Порядок звернення до поліції щодо зникнення, викрадення людини або перебування в полоні під час воєнного стану

Якщо знайома чи близька Вам людина раптово зникла і перестала виходити на зв’язок під час воєнного стану, або вам стало відомо про її перебування в полоні, необхідно звернутися до поліції, подати заяву про зниклих безвісти громадян, їх викрадення або потрапляння у полон.    

Звертаючись до поліції, варто за можливості надати фото зниклої особи. Якщо Ви побачили зниклу особу серед полонених на фото чи відео в інтернеті, варто  зберегти це фото, відео, статтю, зробити скріншот чи хоча б зберегти посилання на це джерело, адже цим Ви значно допоможете поліції у пошуку та встановленню місця перебування зниклої чи полоненої особи.

Заяви та повідомлення про факти зникнення людини, викрадення чи перебування в полоні приймаються підрозділами Національної поліції України в день звернення близьких родичів зниклого або інших осіб, яким відомо про факт зникнення, викрадення чи взяття у полон.

Таку заяву про безвісти зниклих осіб, їх викрадення або потрапляння в полон можна подати наступними способами:

 • направленням такої інформації поштою;
 • на телефон 102 (цілодобово);
 • на телефон гарячої лінії 089 420 1867 (цілодобово);
 • безпосереднього звернутися до територіального підрозділу поліції.

У заяві до поліції необхідно зазначити всю відому інформацію про обставини зникнення та відомості про зниклу (викрадену, полонену) людину:

 • дата та місце зникнення особи;
 • анкетні дані такої особи, в тому числі число, місяць та рік її народження;
 • прикмети особи (татуювання, шрами тощо);
 • номерні речі (мобільний телефон, паспорт тощо), які були у особи під час зникнення;
 • дані інших осіб, яким також може бути відомо про факти зникнення (викрадення, полону) особи;
 • додати фото особи (за наявності);
 • вказати обставини або джерела, з яких стало відомо про викрадення особи, її зникнення чи  перебування в полоні та інші наявні докази.

За кожним фактом зникнення людини, викрадення або потрапляння у полон орган досудового розслідування поліції розпочинає кримінальне провадження.

Внаслідок тривалих бойових дій та виявлення великої кількості поховань вбитих окупантами людей на територіях, які були визволені силами наших захисників, може виникнути потреба також здати біологічні зразки для виведення ДНК-профілю для подальшого порівняння. (Адже інколи поховані не ідентифіковані.)

Необхідні біологічні зразки відбираються у біологічних батьків чи дітей зниклої особи, братів та сестер, тому їм необхідно мати при собі паспорт (для дитини – свідоцтво про народження).

Процедура відібрання цих зразків та подальше проведення молекулярно-генетичної експертизи здійснюється лише за постановою слідчого поліції. А ця експертиза проводиться коштом держави.

В умовах воєнного стану поліція просить громадян звертатися не лише з заявами щодо зникнення, викрадення або взяття у полон своїх знайомих, рідних чи близьких, а також повідомляти інформацію про місця необлікованих поховань людей та виявлення тіл, про які їм стало відомо чи які були ними виявлені, оскільки так можуть бути виявлені ті, кого також розшукують рідні.

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.