Право на медичну допомогу під час воєнного стану: особливості реалізації - Jurfem

Право на медичну допомогу під час воєнного стану: особливості реалізації

Міністерством охорони здоров’я України (МОЗ) були прийняті необхідні заходи, які на час дії воєнного стану спростили доступ всіх потребуючих до медичної допомоги на всій території України, де є можливість повноцінного функціонування медичних закладів та лікарів, незалежно від місця реєстрації та наявної декларації щодо отримання медичних послуг.

Згідно з наказами МОЗ та уряду України, на час дії воєнного стану передбачені наступні можливості для безперешкодної реалізації громадянами свого права на медичну допомогу:

  • медзаклади надаватимуть екстрену медичну допомогу цілодобово всім, хто її потребує,
  • без жодних умов щодо наявності/відсутності заключеної громадянами декларації,
  • наявності чи відсутності документів, на підтвердження своєї особи,
  • незалежно від місця реєстрації чи проживання того, хто звернувся за медичною допомогою або був доставлений до найближчого медичного закладу.

У медичних закладах сформовано запас медикаментів, медичних виробів, розхідних матеріалів, інфузійних розчинів та ін. Є чіткі механізми поповнення запасів та їх оновлення;

Рецепти:
  • Якщо лікар не має технічної можливості виписати електронний рецепт на лікарські засоби категорії «Доступні ліки», він може виписувати рецепт у паперовій формі.
  • Відпуск лікарських засобів, даної категорії, здійснюється відповідно до виду предʼявленого рецепта. Якщо пацієнт прийшов із паперовим рецептом, аптечний заклад обліковує його в паперовій формі.
  • Лікарі первинної медичної допомоги виписують рецепти на лікарські засоби незалежно від наявності декларації з пацієнтом. Рецепти на «доступні ліки» — не виняток. 

 

Направлення:

За умов відсутності у лікаря чи в цій місцевості технічної можливості виписувати електронні направлення пацієнтові, вони будуть видані у паперовій формі і матимуть таку ж дію, як і електронні.

Робота МСЕК в умовах воєнного стану:

Уряд ухвалив постанову про «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» від 08.03.2022 № 225.

Якщо особа, що звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд до медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), комісія може прийняти рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії (ЛКК). Кримська республіканська, обласні, центральні міські у Києві та Севастополі, міські, міжрайонні та районні МСЕК функціонують з дотриманням принципу екстериторіальності та забезпечують проведення медико-соціальної експертизи за направленням ЛКК незалежно від місця реєстрації, проживання або перебування особи, яка звертається для встановлення інвалідності.

Окрім того, за неможливості направити, у тому числі заочно, осіб із тимчасовою непрацездатністю на медико-соціальну експертизу у визначені строки, лікуючий лікар або ЛКК: вирішує, чи продовжити тимчасову непрацездатність, без направлення на МСЕК направляє на МСЕК не пізніше ніж через місяць після припинення або скасування воєнного стану.

Процедури діалізу в воєнних умовах: 

У МОЗ розробили алгоритми дій для людей, які виїхали із зони активних бойових дій або не можуть звернутися до медзакладу, де раніше отримували послуги діалізу.

Якщо людина виїхала із зони активних бойових дій в безпечне місце, то їй потрібно звернутися до найближчої лікарні, яка має договір з НСЗУ за напрямом гемодіалізу або перитонеального діалізу.

Інформацію про перелік таких лікарень можна уточнити в оператора контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. 

До відома пацієнтів: у Львівській області послуги гемодіалізу за договором з НСЗУ надають 11 медичних закладів, в Івано-Франківській — 9, Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській — по 8, Тернопільській — 6, Чернівецькій — 5, Волинській, Рівненській, Одеській — 4, Закарпатській — 2.  Якщо ж людина залишається вдома, але не може отримати процедуру діалізу в своїй лікарні, вона може обрати інший медзаклад, який також надає послуги діалізу. 

Отримання антиретровірусної терапії людям з ВІЛ у випадку зміни місця проживання:

отримати антиретровірусну терапію (АРТ) нині можна за місцем фактичного перебування.

Для цього потрібно звернутися до СНІД-Центру або кабінету «Довіри». Лікарі-інфекціоністи та/або соціальні працівники, які там працюють, зв’яжуться із СНІД-Центром у місті, де ви проживали, й отримають інформацію щодо антиретровірусної терапії, яку ви проходили.

Ті, хто не змінював місця проживання, можуть продовжувати отримувати АРТ-препарати у СНІД-Центрі або в кабінеті «Довіра», де стоять на обліку.

Єдиним тимчасовим обмеженням у реалізації свого права на медичну допомогу, яке зумовлено необхідністю спрямування зусиль всіх медичних закладів та їх спеціалістів на оперативне забезпечення можливостей рятування життя постраждалих та поранених від протиправних дій агресора, є тимчасове припинення планової госпіталізації та операцій до окремого розпорядження уряду та Міністерства охорони здоров’я. 

   

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.