Право на отримання пенсії по втраті годувальника для рідних осіб зниклих безвісти - Jurfem

Право на отримання пенсії по втраті годувальника для рідних осіб зниклих безвісти

Рідні зниклих безвісти осіб зможуть отримати пенсію по втраті годувальника. Ця норма визначена Законом України від 14.04.2022 року №2191 «Про внесення змін до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання суспільних відносин, пов’язаних із набуттям статусу осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», який набув чинності 27 квітня 2022 року.

 Таку пенсію по втраті годувальника мають право отримати:

  • діти зниклого/ої безвісти віком до 18 років;
  • діти віком від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання, до закінчення навчання;
  • діти-сироти до 23 років незалежно від факту навчання;
  • чоловік або дружина, батьки, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку;
  • чоловік або дружина, а у випадку їх відсутності – один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся годувальника, незалежно від віку і працездатності, якщо вони не працюють і доглядають за дитиною годувальника до досягнення нею 8 років;
  • батьки і чоловік або дружина, які не були на утриманні зниклого/ої безвісти, але внаслідок його/її зникнення втратили джерело засобів до існування.

Для отримання пенсії необхідно дотримуватися наступного алгоритму:

  1. Звернутись до поліції та подати заяву про розшук особи, зниклої безвісти. Це можна зробити особисто у відділенні поліції або за номером «гарячої лінії»: 089 420 18 67. При цьому заяву про розшук особи, зниклої безвісти, окрім родича такої особи, може подати представник військового формування, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, об’єднання громадян або будь-яка інша особа, якій стало відомо про зникнення людини.
  2. Через місяць з дня внесення співробітниками поліції інформації про зниклого безвісти до Єдиного реєстру досудових розслідувань(ЄРДР) та надання заявникові щодо цього Витягу з ЄРДР, його родина має право отримувати пенсію по втраті годувальника;
  3. Маючи з собою документи, на підтвердження факту рідства з особою, яка зникла безвісти, та своєї приналежності до осіб, які мають право на отримання такої пенсії, а також Витяг з ЄРДР наданий заявникові поліцією, для безпосереднього призначення пенсії необхідно звернутися до будь-якого відділення Пенсійного фонду  особисто чи використовуючи засоби електронного зв’язку на вебсайті установи.

Варто зазначити, що пенсія по втраті годувальника непрацездатним родичам безвісти зниклого призначається незалежно від тривалості страхового стажу зниклої особи. 

Така пенсія буде призначена та виплачуватиметься на час, доки особа буде вважатися зниклою безвісти. Тобто до того часу, поки до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесуть відмітку про встановлення місця перебування, місця поховання чи місця знаходження останків зниклого безвісти.  

Якщо людина є зниклою безвісти, це не позбавляє її родичів або інших осіб права в подальшому звернутись до суду із заявою про оголошення такої особи померлою у порядку, передбаченому законодавством.

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.