Протокол Берклі щодо розслідування із використанням відкритих цифрових даних - Jurfem

Протокол Берклі щодо розслідування із використанням відкритих цифрових даних

Протокол Берклі – це перший набір глобальних керівних положень щодо використання цифрових даних, які є у відкритому доступі, як доказів у міжнародних розслідуваннях щодо порушень прав людини.

Документ містить стандарти знаходження, збирання, зберігання, перевірки та аналізу контенту із соцмереж та інших відкритих джерел.

Нові технології повинні служити збору доказової бази та її аналізу!

Які це джерела у відкритому доступі?

Наприклад:

  • фотографії, відео, інші публікації;
  • контент створений користувачами у соціальних мережах, таких як YouTube, Facebook, Instagram та ін;
  • дані супутникових знімків.
Чи є досвід застосування загальнодоступних цифрових даних у розслідуваннях?

Так. Наприклад, Незалежна міжнародна місія щодо встановлення фактів у М’янмі збирала докази «частих випадків мови ненависті».

Знімки з супутника допомогли Комісії з прав людини в Південному Судані встановити ймовірні злочини проти людяності з огляду на масштабні руйнування приватної власності та напади на мирних жителів у понад 40 поселеннях протягом двох місяців.

Що містить Протокол Берклі?
  • міжнародні стандарти для проведення онлайн-розслідування;
  • керівництво про методи та процедури для збирання, аналізу та зберігання цифрової інформації з дотриманням професійних, правових та етичних принципів; 
  • також у ньому викладено заходи, які слідчі можуть вжити в Інтернеті, щоб забезпечити фізичний та психосоціальний захист самих себе та інших людей, включаючи свідків, постраждалих, громадян, активістів та журналістів, які ризикують своїм благополуччям задля того, щоб задокументувати порушення прав людини та серйозні порушення міжнародного права.
Для кого корисний протокол в першу чергу?
  • для юристів/ок, адвокатів/ок;
  • для правоохоронних органів;
  • для журналістів/ок;
Чи містить Прокол конкретні інструменти фіксації доказів?

Ні, оскільки технології розвиваються надзвичайно швидко, тому Протокол містить стандарти необхідні для знаходження, збирання, зберігання, перевірки та аналізу інформації  із соціальних мереж та відкритих джерел.

Мова йде про принципи та процеси, які мають бути адаптивними для цифрового прогресу.

Чому Протокол такий важливий? 
  • докази з відкритих джерел можуть допомогти слідчим отримати більш ширше уявлення про події з різних точок зору від різних суб’єктів;
  • вони можуть надати слідчим доступ до подій на територіях, які недоступні для розслідування або в доступі до котрих їм було відмовлено;
  • саме він допоможе у розслідуванні воєнних злочинів, вчинених Росією на території України, оскільки дозволяє сотням правозахисникам/цям фіксувати докази вчинення злочинів за допомогою камер, телефонів, доступу до Інтернету.
Цікаво

Презентацію документа приурочили до 75-ї річниці Нюрнберзького трибуналу, під час якого вперше було використано відео як доказ у кримінальному процесі.

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.