Примусове вилучення майна російської федерації - Jurfem

Примусове вилучення майна російської федерації

Задля захисту національних інтересів Українського народу, Верховна Рада України прийняла Закон України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів», яким дозволено примусове вилучення майна, що належить державі-агресору в особі відповідних юридичних осіб.

Окрім того, 01.04.2022 року парламент нашої держави проголосував за законопроєкт № 7169, який передбачає доповнення кола осіб рф, майно яких підлягатиме примусовому вилучення на користь інтересів України. Станом на 26.04.2022 р. законопроєкт скерований на підпис Президенту України.

Отож, яке майно підлягатиме примусовому вилученню та який порядок націоналізації такого майна з врахуванням законопроєкту № 7169?

До осіб, майно яких може бути вилучено, належать:

  • юридичні особи, в яких рф є засновником, бенефіціаром, учасником або акціонером; 
  • юридичні особи, що фактично мають будь-яку частку бізнесу, пов’язану з рф;
  • юридичні особи, що здійснюють діяльність на території України у відповідності до національного законодавства, але засновником або бенефіціаром яких прямо або опосередковано є рф; 
  • юридичні особи, у яких рф прямо або опосередковано має частку у статутному капіталі, акції, паї, інше членство  у юридичній особі; 
  • юридичні особи, засновником (учасником, акціонером) або бенефіціаром яких прямо або опосередковано є рф, мають частку у статутному (складеному) капіталі, акції, паї, інше членство  у юридичній особі.
  • фізичні особи – громадяни рф, а також фізичні особи, які не є громадянами рф, але мають найбільш тісний зв’язок з державою – агресором. До прикладу, мають місце проживання в росії або займаються основною діяльністю;

Окрім того, до осіб, майно яких може бути примусово вилучено назалежно від громадянства, місця проживання тощо, належать фізичні та юридичні особи, які:

  • публічно заперечують чи підтримують здійснення збройної агресії рф проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України та
  • не зупинили чи не припинили здійснення своєї економічної діяльності на території рф в період дії воєнного стану в Україні;

Яке майно підлягає примусовому вилученню ?

Будь-яке майно, яке знаходиться та/або зареєстроване на території України та безпосередньо або опосередковано належить резидентам рф.

Це може бути рухоме, нерухоме майно, цінні папери, кошти, вклади у банках, активи, корпоративні права тощо.

Який алгоритм націоналізації майна рф ?

Кабінет Міністрів України формує проєкт рішення про примусове вилучення в Україні об’єктів права власності рф та її резидентів, після чого такий проєкт вноситься на розгляд Ради національної безпеки та оборони України, яка безпосередньо приймає таке рішення. Надалі Президент України приймає указ, яким вводиться в дію рішення РНБО про примусове вилучення майна на користь нашої держави. 

Хто стає власником майна ?

Право власності на вилучене майно переходить до держави в особі Кабінету Міністрів, який вправі передати вилучене майно державним підприємствам. 

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.