Прийняття спадщини в умовах воєнного стану - Jurfem

Прийняття спадщини в умовах воєнного стану

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 були внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» та встановлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється. 

Спадкоємцям не потрібно звертатися до нотаріуса протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини (смерті спадкодавця). Прийняти спадщину та владнати інші формальні питання вони зможуть після закінчення дії воєнного стану. 

Тобто спадкоємці, які перебувають у регіонах активних бойових дій, чи в евакуації, або знайшли тимчасовий прихисток за кордоном, не втратять свого права на вступ у спадщину і не потребуватимуть встановлення додаткового строку для її прийняття в судовому порядку.

Однак, якщо за місцем відкриття спадщини не ведуться активні бойові дії та працюють нотаріальні контори, спадкоємцям варто знайти час і все ж таки звернутися до нотаріуса для прийняття спадщини та заведення спадкової справи. 

В  умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України незалежно від місця відкриття спадщини.

Внаслідок обмеженого функціонування Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, нотаріусами тимчасово не здійснюється видача свідоцтв про право на спадщину.

Під час дії воєнного стану нотаріусам дозволено посвідчувати заповіти, засвідчувати справжність підпису на документах без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, на звичайному папері.

На білий бланк, за допомогою комп’ютерної техніки, мають бути нанесені реквізити нотаріуса: зображення Державного Герба України, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), найменування державної нотаріальної контори (для державного нотаріуса), адреса робочого місця, номер телефону, адреса електронної пошти.

Що стосується обов’язку нотаріусів реєструвати заповіти у Спадковому реєстрі, то відповідна вимога закону на сьогодні зберігає свою чинність. Однак, з урахуванням умов воєнного та надзвичайного стану, за відсутності безперешкодного доступу до державних реєстрів, посвідчення заповітів може відбуватися без реєстрації, з подальшим внесенням до реєстрів відповідних відомостей протягом 5 робочих днів з дня відновлення доступу.

З метою вчинення нотаріальних дій, до відповідного нормативного врегулювання або до відновлення роботи Державної міграційної служби у повному обсязі, особи можуть пред’являти нотаріусам

  • документ, строк дії якого закінчився;
  • або паспорт, до якого своєчасно не вклеєна фотокартка. 

Можливість та повноваження посвідчувати заповіти на час воєнного стану мають:

  • військовослужбовці Збройних Сил України та інших військових формувань;
  • працівники правоохоронних органів та органів цивільного стану;
  • командири цих формувань (органів) та інші уповноважені командиром особи

з обов’язковою подальшою реєстрацією заповітів у відповідних реєстрах. (Постанова №209)

Зберігають чинність й положення законодавства України, відповідно до яких нотаріальні дії можуть вчинятися в дипломатичних представництвах та консульських установах України. У сільських населених пунктах, де немає нотаріуса, нотаріальні дії можуть вчинятися уповноваженими на це посадовими особами органів місцевого самоврядування. 

Закон України “Про нотаріат” у ст. 40 встановлює коло осіб, які можуть заміняти нотаріуса та здійснювати посвідчення заповітів і довіреностей, прирівняних до нотаріальних. До таких осіб належать, зокрема, головні лікарі, їх заступники з медичної частини, чергові лікарі лікарень, госпіталів, інших стаціонарних закладів охорони здоров’я, а також начальники госпіталів, директори або головні лікарі будинків для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, капітани морських, річкових суден, що ходять під прапором України, начальники установ виконання покарань.Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.