Реєстрація шлюбу під час воєнного стану. Укладення дистанційного шлюбу - Jurfem

Реєстрація шлюбу під час воєнного стану. Укладення дистанційного шлюбу

Українці можуть одружитися, як і раніше, просто подавши заяву до ДРАЦС. Шлюб можна зареєструвати в той самий день.

Якщо один із наречених є військовослужбовцем/цею, поліцейським/ою, працівником/цею закладу охорони здоров’я, то державна реєстрація шлюбу може проводитися без особистої присутності такого нареченого (нареченої). (Відповідно до постанови уряду від 7 березня 2022 року «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану» № 213.)

На яких військовослужбовців поширюється дія таких положень?

В першу чергу це військовослужбовці Збройних сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Національної гвардії або іншого утвореного відповідно до законів України військового формування

А також:

поліцейські, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту;

працівники/ці Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки;

працівники/ці закладу охорони здоров’я.

Що потрібно, щоб укласти шлюб дистанційно?

Заповнити заяву, вказати відомості про нареченого та наречену: ПІБ, дату народження, громадянство. А також зазначити, чи плануєте змінювати прізвище. 

Є кілька варіантів реєстрації таких шлюбів:

  • шлюб реєструє ДРАЦС;
  • акт про шлюб складає командир військового формування, де перебувають наречені;
  • акт складає керівник закладу охорони здоров’я, у якому перебувають або працюють наречені. 

Якщо один із наречених є військовослужбовцем, то заява про державну реєстрацію шлюбу подається командиру (керівнику), який передає її до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого подано особисто нареченим (нареченою) заяву про державну реєстрацію шлюбу або до іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану чи територіального органу Міністерства юстиції, які працюють під час воєнного стану.

Та/ой з наречених, який/а не є військовослужбовцем, подає особисто заяву про державну реєстрацію шлюбу до відділу реєстрації актів цивільного стану або до командира (керівника) військовослужбовця (якщо відділ державної реєстрації актів цивільного стану тимчасово не працює через воєнні дії).

При реєстрації шлюбу за відсутності одного з наречених або обох наречених дозволяється використовувати засоби відеозв’язку для комунікації з тим/ою, хто відсутній/я. Обов’язковою умовою для реєстрації такого шлюбу є наявність двох свідків.

Ще одним із нововведень є те, що факт реєстрації шлюбу може засвідчуватися актом про укладення шлюбу, який складається командиром (керівником) військовослужбовця.

Укладені акти надсилаються до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану для складання актового запису про шлюб у паперовій формі та внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.