Робота під час війни: питання-відповіді - Jurfem

Робота під час війни: питання-відповіді

Якщо відсутні безпечні умови праці, чи можу я не виходити на роботу? Чи не буду я в такому разі звільнена?

Стаття 43 Конституції України передбачає, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров’я роботах забороняється.

Відповідно до частини 1 статті 21 Кодексу законів про працю України, трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою:

  • працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою,
  • а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. 

Тобто якщо роботодавець не має можливості забезпечити працівника необхідними умовами праці, останній не зобов’язаний виконувати свої трудові обов’язки.

Якщо я вимушено покинула державу, чи маю я повідомляти роботодавця? 

Якщо працівник/ця вимушено покинули державу через загрозу життю та здоров’ю в умовах воєнного стану, то необхідно про це повідомити роботодавця. 

До моменту з’ясування обставин роботодавець табелює «НЗ» («неявка з нез’ясованих причин»), «ІВ» («інші види неявок, що передбачені колективними договорами, угодами») або «І» («інші причини неявки»).

Повідомити про своє перебування можна будь-яким способом (за телефоном, у месенджерах, на електронну скриньку). Якщо працівник фізично може виконувати роботу за кордоном, то роботодавець може запропонувати дистанційну форму зайнятості. Якщо ні, то можна скористатися опцією відпустки.

Якщо я працюю дистанційно і вирішила перетнути кордон, чи потрібно мені повідомляти роботодавця?

Дистанційна робота – це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. 

Працівник самостійно визначає робоче місце та несе відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці на ньому.

За погодженням між працівником і роботодавцем виконання дистанційної роботи може поєднуватися з виконанням працівником роботи на робочому місці у приміщенні чи на території власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу. Особливості поєднання дистанційної роботи з роботою на робочому місці у приміщенні чи на території власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу встановлюються трудовим договором про дистанційну роботу.

Для уточнення деталей щодо необхідності повідомлення про своє місцеперебування працівнику потрібно керуватися умовами трудового договору про дистанційну роботу.



Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.