«Ро проти Вейда»: чому рішення Верховного Суду США може стати історичним? - Jurfem

«Ро проти Вейда»: чому рішення Верховного Суду США може стати історичним?

Нещодавно з різноманітних засобів інформації стало відомо, що Верховний Суд США має намір ухвалити рішення, яким фактично буде скасовано конституційне право на аборт. Йдеться про скасування прецедентного рішення «Ро проти Вейда» (Roe v. Wade).

В чому суть справи «Ро проти Вейда»?

Саме у справі Верховного Суду США «Ро проти Вейда» (Roe v. Wade) було визнано, що Конституція США захищає право вагітної жінки вибирати — робити чи не робити аборт. Справа стосувалася жінки, відомої під псевдонімом Джейн Ро, яка завагітніла третьою дитиною і хотіла зробити аборт. Проте Ро проживала у штаті Техас, де аборт був заборонений, крім випадків, коли плід загрожував життю матері. Тоді вона звернулася до суду, заявляючи, що закони, які забороняють право робити аборт у штаті Техас, є неконституційними. 

У 1973 році Верховний суд США ухвалив рішення, де вказав, що Чотирнадцята поправка до Конституції США передбачає забезпечення права на приватність, яке захищає право вагітної жінки самостійно вирішувати: робити аборт чи ні. Однак Суд підкреслив, що це право не є абсолютним. Тобто жінка сама приймає рішення до моменту, коли плід не може самостійно вижити, – до 24 тижня вагітності. Надалі влада може встановлювати певні обмеження.

Рішення у справі «Ро проти Вейда» є надзвичайно важливим, адже воно узаконило аборти в США, підкресливши, що право жінки на вибір щодо здійснення аборту є захищеним Конституцією США.

Що відбувається сьогодні?

Верховний Суд США розглядає справу, у якій вирішується питання щодо заборони штату Міссісіпі на проведення аборту через 15 тижнів після початку вагітності. Очікується, що судді Верховного Суду винесуть рішення наприкінці червня або на початку липня. Однак на просторах інтернету з’явився ймовірний проєкт позиції одного із суддів у цій справі, у якому йдеться про те, що попереднє рішення «Ро проти Вейда» є “вкрай неправильним”.

Чому таке рішення може стати історичним? 

Якщо Суд все-таки скасує рішення “Ро проти Вейда”, то на рівні штатів зможуть запроваджуватися заборони або значні обмеження прав жінок, які проживають у США, на аборт. Заборонити або обмежити аборти можуть близько половини американських штатів. За логікою Суду, аборт може бути заборонений навіть у випадку зґвалтування або загрози для життя чи здоров’я жінки.

Які ризики несе у собі заборона права робити аборт?

Заборона права на аборт тягне за собою багато негативних наслідків. По-перше, є ризики збільшення кількості випадків так званого «абортного туризму». Жінки, які житимуть у штатах, де аборти заборонені, будуть змушені їхати до тих штатів, де вони дозволені, для отримання такої медичної послуги. В той час же час можуть виникати ризики незаконних шляхів переривання небажаної вагітності. Жінки будуть змушені звертатися по допомогу до некваліфікованих осіб, які працюють поза лікувальними установами чи в неналежній обстановці. Слід відмітити, що заборона абортів в цілому може розглядатися як порушення норм міжнародного права, а також вже згаданої Чотирнадцятої поправки до Конституції США, яка забороняє ухвалення будь-яким штатом дискримінаційних законів. Таким чином, якщо Верховний Суд США прийме рішення щодо заборони абортів, це можна розглядати як значний ризик для реалізації прав жінок. Як говорила Лариса Кобелянська, дослідниця з гендерних питань: «Жінки борються не за аборт, жінки борються за своє право вирішувати щодо свого власного здоров’я».

 Більше про аборти читайте у матеріалах Аналітичного центру ЮрФем.

Цей матеріал розроблений авторкою для сайту Асоціації жінок-юристок України “ЮрФем”. Зміст цього матеріалу є позицією авторки і не обов’язково відображає позицію Асоціації жінок-юристок України “ЮрФем”.