Розлучення під час воєнного стану - Jurfem

Розлучення під час воєнного стану

Воєнний стан НЕ є перешкодою для розірвання шлюбу, оскільки шлюбні відносини базуються на добровільності. Тому попри воєнний стан право на припинення шлюбу не може бути обмежено. 

Водночас процедура розірвання шлюбу в умовах війни має певні особливості з урахуванням наслідків такого режиму в державі.

За загальним правилом, розірвання шлюбу можливе через органи державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) та суд.

У випадку, якщо подружжя не має спільних дітей та досягло спільної згоди щодо припинення шлюбних відносин, то розірвання шлюбу можливе через органи ДРАЦС шляхом подання заяви про розірвання шлюбу за місцем проживання одного з них. 

Зважаючи на те, що в окремих регіонах України, в яких відбуваються бойові дії, органи ДРАЦС не працюють через загрозу небезпеки, а Міністерство юстиції України не надало роз’яснення з приводу того, чи має право подружжя або один із них, який/які бажають розлучитись, звернутися до іншого територіального наближеного органу ДРАЦС, то наразі таке питання залишається відкритим.

Ті, хто проживає в безпечних регіонах нашої держави та бажає розлучитися, мають право звернутися до органу ДРАЦС за місцем свого проживання за умови відсутності в них спільних дітей та досягнення згоди щодо цього питання. 

Якщо подружжя має дітей або не досягло спільної згоди щодо розірвання шлюбу в позасудовому порядку, то розлучення можливе лише через суд шляхом подання позовної заяви про розірвання шлюбу одним із них або шляхом подання спільної заяви про розлучення. 

Важливо! Не кожен суд може розглядати справу, оскільки існує територіальна підсудність. Позов про розірвання шлюбу може бути поданий до суду за місцем проживання відповідача або за місцем проживання позивача за умови, якщо в нього/в неї на утриманні є діти. 

У тих регіонах держави, де йдуть активні бойові дії та суди тимчасово не можуть працювати, Верховний Суд змінив їхню територіальну підсудність шляхом приєднання розгляду справ цих судів до інших судів, які знаходяться в безпечних регіонах держави. 

Тобто, якщо розгляд справи підсудний одному із судів, який тимчасово на період дії воєнного стану призупинив свою роботу, то його функції щодо розгляду справ виконує інший територіально наближений суд.

Перелік судів, територіальну підсудність яких було змінено Верховним Судом у зв’язку з неможливістю здійснювати правосуддя під час воєнного стану, можете знайти тут

Всі інші суди, які знаходяться на території, де не здійснюються бойові дії функціонують в звичайному режимі, а тому розглядають справи в тому числі про розірвання шлюбу.  

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.