Сексуальне насильство під час конфлікту як міжнародний злочин крізь призму МКС (анонс публічного обговорення) - Jurfem

Сексуальне насильство під час конфлікту як міжнародний злочин крізь призму МКС (анонс публічного обговорення)

Враховуючи поширеність сексуального насильства під час збройних конфліктів, воно становить складову інших міжнародних злочинів, таких як воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. 

Сьогодні в Міжнародному кримінальному суді вже розглядається звернення 38 країн через вторгнення росії в Україну, а прокурор Міжнародного кримінального суду оголосив про початок проведення розслідування воєнних злочинів та злочинів проти людяності. Доповнити список воєнних злочинів, безсумнівно, можуть і випадки сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом.

Питання сексуального насильства, як воєнного злочину, неодноразово перебували у фокусі ряду справ Міжнародного кримінального суду. Зокрема, такими є справи «The Prosecutor v. Germain Katanga», «The Prosecutor v. Bosco Ntaganda», «The Prosecutor v. Jean-Pierre Bemba Gombo», «The Prosecutor v. Dominic Ongwen». Україна з такими випадками стикається вперше в своїй практиці, а тому необхідним вбачається аналіз наявної судової практики Міжнародного кримінального суду щодо особливостей розгляду питань сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, та в яких випадках мова йшла про виправдання особи за вчинення цих злочинів. Більше про це у матеріалі Аналітичного центру ЮрФем.

Метою обговорень є ідентифікація викликів, з якими на сьогодні може стикнутись Україна при формуванні доказової бази щодо злочинів сексуального насильства під час конфлікту як міжнародного злочину, особливості розгляду в суді питань щодо сексуального насильства під час конфлікту на основі наявної практики Міжнародного кримінального суду.

На першому публічному обговоренні будемо дискутувати з приводу наступних питань:

  1. Чи може сексуальне насильство, зокрема зґвалтування, підпадати під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду? Якщо так, то під який злочин підпадає зґвалтування відповідно до Римського Статуту (воєнний злочин, злочин проти людяності чи геноцид)?
  2. Докази та доказування у справах, де особа обвинувачується у вчиненні сексуального насильства в умовах збройного конфлікту.
  3. Роль і значення національних судів у справах про притягнення окремих осіб до відповідальності за національним законодавством при вирішенні справ в Міжнародному кримінальному суді.
  4. Особливості співпраці органів державної влади, правоохоронних органів з Міжнародним кримінальним судом

⏱Коли: 24 червня о 12:00
⏭Де: прямий ефір у facebook

Спікери/спікерки:

  1. Олена Харитоновагендерна експертка, к.ю.н., доцентка кафедри кримінального права №1 Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, запрошена дослідниця Інституту кримінального права, криінального процесу та кримінології Університету Граца, членкиня ЮрФем
  2. Злата Симоненкоадвокатка
  3. Анна Славкок.ю.н., викладачка кафедри міжнародного, європейського права та порівняльного правознавства Сумського державного університету
  4. Валерія Мельник – начальниця відділу у Департаменті протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Офісу Генерального прокурора

Модераторка: Дар’я Росохата, спеціалістка Аналітичного центру Асоціації жінок-юристок “ЮрФем”

До теми, рекомендуємо ознайомитись з новим матеріалом Аналітичного центру ЮрФем “Чи враховує Міжнародний кримінальний суд гендерний аспект при розслідуванні сексуального насильства.”