Ухилення від військового обов'язку. Відповідальність - Jurfem

Ухилення від військового обов’язку. Відповідальність

Всі військовозобов’язані громадяни України зобов’язані бути приписаними до Центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.

У випадку, якщо військовозобов’язаний змінив місце проживання, він зобов’язаний стати на облік за новим місцем проживання. Багато правників вважають, що відповідне правило також стосується випадку, коли особа взагалі не перебуває на обліку. Хоча законодавством і не встановлений строк, протягом якого вона зобов’язана стати на облік, однак це не виключає складу правопорушення, оскільки обов’язок перебувати на обліку залишається. Позиція є спірною і залежить від конкретних фактичних обставин. 

Згідно з п. 8 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», представники місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування і роботодавці мають право надавати громадянам повістки до військкомату, а також здійснюють оповіщення зазначених у розпорядженні призовників і військовозобов`язаних за місцем їх проживання під їх особистий підпис у картках первинного обліку .

Доказом отримання громадянином повістки є його підпис на бланку повістки.

Конституція України передбачає обов’язок громадянина захищати Україну. Тому вважається, що громадянин не має права відмовитися від підпису на повістці. Однак такий довід є досить спірним.

Усне запрошення до «військкомату» не є повісткою.

Чинне законодавство передбачає адміністративну відповідальність за порушення законодавства про військовий облік. Так, порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період згідно з частиною другою статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення тягне за собою накладення штрафу від 850 до 1700 гривень.

У випадку відсутності реєстрації у «військоматі» військовозобов’язаний може бути попереджений представником «військкомату» про необхідність постановки на облік.

Ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, та ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів за статтею 337 Кримінального кодексу України є кримінально караним діянням та карається штрафом або виправними роботами.

Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період згідно зі статтею 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення – тягне за собою накладення штрафу на громадян від 3400 до 5100 гривень і на посадових осіб – від 5100 до 8500 гривень.

Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (після отримання повістки) за статтею 336 Кримінального кодексу України вже є кримінально караним діянням та карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Уповноважені розглядати адмінсправи за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку, а отже, і накладати штрафи є представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління та регіональні органи Служби безпеки України.

При наявності підстав вважати про порушення законодавства України зі сторони службових осіб органів державної влади, особа може захищати свої права всіма незабороненими законами засобами та способами. Водночас саме з питань військового обліку та мобілізації варто:

  • Скаржитися в усній формі на гарячій лінії Міністерства оборони України 0800500410, 0800500442, 0444544499, а також Урядову “гарячу лінію” 0442841915, 1545 (webcall).
  • Подавати письмові скарги на порушення законодавства під час мобілізації керівнику Центру комплектування та соціальної підтримки. 
  • У випадку відсутності належної реакції керівника Центру комплектування та соціальної підтримки, протиправні дії, що стосуються мобілізації, можуть бути оскаржені до адміністративного суду. Безумовно, варто це робити з допомогою адвоката. Варто розуміти, що враховуючи значні строки здійснення судових проваджень – перспективність позитивного вирішення спору може бути дуже далекоглядною. 

В будь-якому випадку скарга, як усна, так і письмова, має містити детальний опис обставин порушення і клопотання про припинення порушення. Але без зайвої води. Точність, лаконічність,  грамотність вашої скарги – запорука успіху.

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.