Вагітність і пологи під час війни - Jurfem

Вагітність і пологи під час війни

Попри всі складнощі надання медичних послуг під час воєнного стану, жінкам, які  готуються  стати матусями, або які мають вже народжувати, держава забезпечила отримання всіх медичних послуг щодо ведення вагітності та пологів безкоштовно та без жодних посилань на прив’язку до місця реєстрації жінки чи попереднього перебування на супроводі у іншого лікаря чи закладу. 

Під час воєнного стану вагітні жінки можуть обирати медзаклад, де будуть спостерігатися впродовж вагітності та народжувати. Місце їхньої реєстрації чи проживання нині не має значення, адже головне безпека матері та її малюка.

Повністю безплатно необхідну медичну допомогу можуть отримати  жінки, які: 

  • переїхали в інші регіони країни через бойові дії,  
  • перебувають у регіонах, де ускладнений доступ до медичної допомоги і мають потребу змінити лікарню. 

Незалежно від терміну вагітності і того, чи ставала вагітна на облік раніше, вона може обрати будь-яку найближчу лікарню, яка надає медичну допомогу за пакетом «Ведення вагітності в амбулаторних умовах». Там жінка отримає безплатний медичний супровід своєї вагітності.

Послуги з ведення вагітності надають понад 700 медзакладів по всій Україні. Тож, навіть зважаючи на ті міста та регіони, де нині спостерігаються бойові дії та нищення інфраструктури, в інших містах та регіонах достатньо медичних закладів, які з радістю приймуть майбутню матусю. А отже, нікому не буде відмовлено. 

Для того, щоб знайти потрібний заклад, можна зателефонувати до контакт-центру Національної служби здоров’я України(НСЗУ) за номером 16-77, у робочий день з 9:00 до 18:00 й дізнатися номер телефону медзакладу, і вже маючи номер телефону зателефонувати безпосередньо в медичний заклад, щоб дізнатися графік роботи фахівців і записатися на прийом. 

Направлення до відповідного спеціаліста може бути надано у електронному чи паперовому вигляді. Його зазвичай виписує лікар первинки(сімейний лікар), з яким укладена декларація, або лікуючий лікар. Та в умовах воєнного стану лікарі готові приймати пацієнток без направлення взагалі. Направлення для тих, хто переїхав з інших регіонів чи звернувся в іншу лікарню, створить акушер-гінеколог під час першого візиту.

У медзакладах, які мають відповідний договір з НСЗУ, вагітні жінки безплатно отримують весь перелік необхідних амбулаторних послуг — від розробки індивідуального плану ведення вагітності до необхідних лабораторних аналізів та інструментальних обстежень. Якщо пацієнтка потребує госпіталізації, гінеколог направляє її в стаціонар.

На пологи породіллі потрібно взяти за можливості:

  • посвідчення особи (якщо втрачено чи знищено паспорт громадянина України, замість нього можна надати закордонний паспорт, створений у Дії Є-документ або навіть копію паспорту), 
  • обмінну карту, 
  • речі індивідуального користування для себе та дитини на час перебування у лікарні.

Якщо жінка не має чогось із переліку, їй ніхто не відмовить у наданні медичної допомоги. Усі необхідні ліки та медичні вироби входять у безплатний пакет послуг. 

Безплатні пологи включають: 

  • надання медичної допомоги при пологах черговою акушерською бригадою, зокрема партнерські пологи, плановий чи ургентний кесарський розтин;
  • знеболення під час пологів, оперативних втручань та післяпологових процедур;
  • моніторинг стану породіллі та дитини;
  • усі необхідні лабораторні та інструментальні дослідження;
  • скринінг критичних вроджених вад серця;
  • щеплення дитини за Календарем профілактичних щеплень;
  • харчування в стаціонарі.

Отримати цю медичну послугу безоплатно можна також за доставленням бригадою екстреної медичної допомоги, за направленням лікаря або за направленням з іншого клінічного підрозділу лікарні чи іншого медзакладу, до якого звернулась майбутня матуся. 

За можливості породіллям краще заздалегідь обрати та записати номер телефону пологового будинку, в якому планують народжувати, а також мати контакти територіальної оборони, представники якої допоможуть безперешкодно та безпечно дістатись до лікарні під час комендантської години.

Тож кожна жінка, яка готується стати мамою, навіть під час воєнного стану, отримає належну медичну допомогу та реалізує своє право на щасливе материнство.

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.