Відкрите звернення щодо ситуації із сексуальними домаганнями в Україні при здобутті вищої освіти - Jurfem

Відкрите звернення щодо ситуації із сексуальними домаганнями в Україні при здобутті вищої освіти

Першій Леді України Олені Зеленській
Уповноваженій Верховної Ради України з прав людини Людмилі Денисовій
Міністру культури та інформаційної політики України Олександру Ткаченку
Міністру освіти і науки України Сергію Шкарлету
Міністру внутрішніх справ України  Денису Монастирському
Урядовій Уповноваженій з питань гендерної політики Катерині Левченко 
Голові Верховної Ради України Дмитру Разумкову
Міжфракційному депутатському об’єднанню “Рівні можливості” 

Щодо ситуації із сексуальними домаганнями в Україні при здобутті вищої освіти 

Пані Перша Леді Олено Зеленська,

Звертаємося насамперед до вас, бо за Вашої ініціативи Україна стала повноправною учасницею міжнародного «Партнерства Біарріц». Цим самим Ви заявили, що поділяєте і захищаєте такі цінності, як рівні права та можливості між обома статями. Неодноразово Ви публічно засуджували гендерно зумовлене насильство, дискримінацію при працевлаштуванні чи навчанні. 

Ми хочемо звернути увагу на ситуацію з сексуальними домаганнями, з якими стикається абітурієнтство і студентство під час здобуття вищої освіти. Звернути увагу на питання запобігання сексуальним домаганням, необхідності запровадження гендерних політик та дієвих механізмів оскарження дискримінації та підтримки студентства та викладацтва, що наважуються говорити про це. 

Оскільки гендерний моніторинг функціонування закладів вищої освіти Міністерством освіти і науки України не проводився, є лише свідчення студенток, дослідження Асоціації жінок-юристок України “ЮрФем”, яке показало, що 45,37% опитаних студенток та студентів стикалися із сексистськими висловлюваннями та діями сексуального характеру з боку викладачів, і нечасті випадки публічного обурення тією чи іншою ситуацією. Не так багато справ в силу різних причин доходить до судів.

Тому хочемо акцентувати на цій проблемі через привернення Вашої уваги до неприпустимої ситуації, яка склалася у Київському національному університеті театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого. 

За багато років викладання народного артиста України Володимира Талашка лише зараз його студентки змогли розповісти про сексуальні домагання та спонукання до інтиму з його боку. Нині все більше і більше історій дівчат (студенток, абітурієнток і журналісток), які також зазнали від нього харасменту, пишуть про це. Як випливає з їхніх розповідей, один із найдавніших випадків трапився ще у 90-х роках, найсвіжіший – у цьому році. 

Голоси дівчат почули та підтримали інші випускниці та випускники цього навчального закладу. Актори, режисери, сценаристи зазначають, що їм відомі історії про таку багаторічну поведінку Володимира Талашка, а також інших викладачів даного університету. Викладачі, які мають статус, владу, славу та визнання, дозволяють собі маніпулювати молодими дівчатами, торкатися інтимних місць під час занять з акторської майстерності чи змушувати роздягатися, виправдовуючи це “специфікою професії” та “звичними поведінковими нормами, притаманними мистецькій сфері”. 

Ми звертаємося до Вас персонально, бо відчуваємо Вашу підтримку, але і до очільників та очільниць інституцій, що стежать за дотриманням стандартів рівності, та компетентні відреагувати на наші прохання і вимоги. 

Хочемо зазначити, що це звернення стосується як окремого випадку, так і системних змін, котрі можуть позитивно вплинути на подібні ситуації надалі. 

Саме тому в нас є вимоги, котрі безпосередньо стосуються вищезгаданого, а також, що не менш важливо з огляду на майбутнє, вимоги загального характеру, пов’язані зі змінами політик в культурній та освітній сферах.

Щодо випадку отримання свідчень стосовно сексуальних домагань, спричинених Володимиром Талашком, зазначаємо наступне: 

  1. Ми звертаємося до Першої Леді Олени Зеленської з проханням відреагувати на неприпустиму ситуацію, яка склалася. Оскільки сексуальні домагання дуже важко довести юридично через відсутність доказів, єдиний спосіб припинити вкорінену практику сексуального насильства в українських ЗВО – це максимальний розголос і підтримка постраждалих з боку держави. 
  2. Ми просимо Міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка та Міністра освіти і науки Сергія Шкарлета сприяти повному і неупередженому розслідуванню щодо сексуальних домагань з боку Володимира Талашка до своїх студенток та ініціювати його звільнення з посади викладача Київського національного університету театру, кіно і телебачення іменi І. К. Карпенка-Карого у разі доведення його вини. А також провести подібні розслідування в інших закладах вищої освіти, які підпорядковані Міністерству культури та інформаційної політики України та Міністерству освіти, на наявність харасменту і сексуальних домагань до студенток з боку викладачів. 
  3. Ми вимагаємо від Міністра внутрішніх справ України Дениса Монастирського негайного, неупередженого розслідування  сексуальних домагань з боку Володимира Талашка до своїх студенток та інших подібних справ. 

Щодо структурних змін:

  1. Ми звертаємося до Міністерства освіти і науки з вимогою розробити план і забезпечити проведення гендерного аудиту ЗВО, розробити і поширити типовий меморандум гендерної рівності, а також, механізм оскарження сексуальних домагань та сексуального насильства, проводити інформаційні кампанії з метою поширення знань щодо можливостей оскарження дискримінації і запобігання сексуальним домаганням.
  2. Ми звертаємося до Уповноваженої ВРУ з прав людини з вимогою реалізації нею повноважень, передбачених ст. 9 ЗУ «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» стосовно сфери освіти. 
  3. Ми звертаємося до Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики з проханням звернути увагу на ситуацію, що склалася, і сприяти підтримці постраждалих від гендерно зумовленого насильства, та розвивати політики боротьби з гендерно зумовленим насильством у ЗВО, політики протидії гендерним стереотипам. 
  4. Ми звертаємося до МФО «Рівні можливості» з проханням звернути увагу на посилення політик підтримки постраждалих від гендерно зумовленого насильства і просувати законодавчі положення щодо «орієнтованого на жертв підходу», пропонованого Конвенцією Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами.

Звернення ініціювали і підписали журналістки/ти, громадські та культурні діячки/чі, правозахисниці/ки.

Звернення підтримали ГО “Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем”, ГО “Жінки в медіа”, ГО “Фундація DEJURE”, ГО “ЕдКемп Україна”, ГО “ГІАЦ “Крона”, ГО “Смарт Освіта”, ГО “Батьки SOS”