Відповідальність за сексуальне насильство - Jurfem

Відповідальність за сексуальне насильство

В умовах війни сексуальне насильство стає дедалі більш поширеним. Тому національне законодавство встановлює особливу відповідальність за насильство, вчинене в умовах війни. 

З позиції кримінального законодавства вважається, що вчинення злочину з використанням умов воєнного стану належить до обставин, які обтяжують покарання.

Воєнний стан запроваджується для захисту територіальної цілісності держави, а тому використання такого  режиму для полегшення вчинення злочинів відноситься до обтяжуючих обставин, що впливає на вид та розмір покарання. 

Тому якщо особа вчинила сексуальне чи інший вид насильства у період дії воєнного стану, то суд може призначити максимальний розмір покарання в межах санкції відповідної статті. 

До злочинів, пов’язаних із сексуальним насильством, Кримінальний кодекс відносить такі правопорушення:

  • згвалтування (стаття 152 КК України) – будь-який вид примусового сексу, коли має місце проникнення в тіло людини;
  • сексуальне насильство (стаття 153 КК України) – спроба інтимного зближення всупереч волі особи, обійми, щипання, поплескування по тілу тощо;
  • примушування до вступу в статевий зв’язок (стаття 154 КК України) – схиляння особи в інтимний зв’язок за допомогою погроз, матеріальної чи службової залежності потерпілої від винуватця. 

Ключовою умовою для настання відповідальності за будь-який прояв сексуального насильства є відсутність добровільної згоди потерпілої.

Навіть якщо потерпіла надала начебто «добровільну згоду», але при цьому була в матеріальній чи іншій службовій залежності від кривдника, то в такому разі вважається, що добровільної згоди не було, а тому такі дії є злочином. 

Крім цього, кримінальне законодавство України передбачає відповідальність за сексуальне насильство, потерпілими від якого є малолітні чи неповнолітні особи.

Така відповідальність передбачена в низці статей Кримінального кодексу України, а саме в статтях: 155, 156, 156-1 цього Кодексу.

Ключові аспекти цих статей:

  • будь-які статеві зносини з дитиною, яка не досягла 16 років є злочином. Такі статеві зносини є злочином у випадку, якщо вони вчинені повнолітньою особою.
  • підготовка дитини до сексуального насильства, що вчинене повнолітньою особою шляхом використання мережі Інтернет, зокрема пропозиція зустрічі, обговорення з дитиною інтимних питань для подальшого вчинення сексуального насильства або виготовлення дитячої порнографії є злочином; (стаття 156-1 КК України).
  • вчинення будь-яких сексуальних дій щодо особи, яка не досягла 16 років у вигляді фізичного характеру (оголення статевих органів, непристойні дотики, задоволення статевої пристрасті неприроднім способом тощо) або інтелектуального характеру (розповіді на сексуальні теми, демонстрація порнографічних предметів) вважається розбещуванням неповнолітніх (стаття 156 КК України).

Якщо Ви стали потерпілою від сексуального насильства, негайно звертайтесь по допомогу в правоохоронні органи та громадські організації.

Команда адвокаток ЮрФем запустила консультаційний центр “ЮрФем: підтримка” щодо юридичної допомоги постраждалим від сексуального насильства, зґвалтування, сексуальних домагань тощо, а також постраждалим від всіх видів гендерної дискримінації.

Якщо Ви постраждали від сексуального насильства чи інших видів гендерної дискримінації, Ви можете:

  • зателефонувати нам 068-145-55-90 (телефонуйте з понеділка по п’ятницю з 9 до 18 години)
  • написати у Telegram, Viber, Signal тощо 
  • заповнити на сайті заявку і ми обов’язково з Вами зв’яжемося.

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.