Відпустка військового/військової - Jurfem

Відпустка військового/військової

Адміністрація Державної прикордонної служби України, надаючи роз’яснення щодо заборони виїзду за межі України громадян України чоловічої статті від 18 до 60 років, здійснила посилання на статтю 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку», яка визначає саме перелік військовозобов’язаних осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізаціїЗаборона виїзду громадянами України призовного віку за кордон на рівні  нормативного врегулювання належним чином не здійснена.

Питання, пов’язані з проходженням громадянами України військової служби у Збройних Силах України, регулюються Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008.

Відповідно до п. 180 вказаного Порядку військовослужбовці мають право на відпустки. В особливий період військовослужбовцям надаються відпустки, визначені пунктами 17, 18 статті 10-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”Так, в особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.

Надання військовослужбовцям під час дії воєнного стану інших видів відпусток припиняється, ОКРІМ відпусток військовослужбовцям-жінкам:

  • у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
  • в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, – тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
  • а також відпусток у зв’язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії.

При цьому у разі оголошення мобілізації, введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні дозволяється посадовим особам, які направили військовослужбовців у відпустки, відкликання військовослужбовців із щорічних основних відпусток. Таким чином в період воєнного стану у військовослужбовців не лише обмежується право на перетин державного кордону, а вони не мають права і на щорічні оплачувані відпустки.

Стаття 37 Закону України “Про військовий обов`язок і військову службу” в частині 4 визначає, що у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України – без дозволу відповідного керівника). 

Тому можливий варіант спробувати виїхати до сім’ї з дозволу керівника відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (воєнкому).  Однак варто розуміти, що норма досить абстрактна і ризики такої поїздки, а також отримання відмови на кордоні мають місце.

Водночас у разі неповернення військовослужбовця чи неприбуття у зв’язку з відкликанням з відпустки в установлений строк та відсутності повідомлення про причини його затримки командир (начальник) військової частини негайно надсилає запит начальнику органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або керівнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проведення військовослужбовцем відпустки. Після одержання відповіді на запит про те, що військовослужбовець не прибув до місця відпустки або своєчасно вибув до своєї військової частини, командир (начальник) військової частини організовує його розшук у встановленому порядку.

Особи, які не повернулися своєчасно без поважних причин з відпустки до місця проходження військової служби або не прибули після оголошення мобілізації у визначені для них пункти і строки, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.