Виплата кредитів у випадку банкрутства, окупації, знищення банку та кредитів, взятих в російських банках - Jurfem

Виплата кредитів у випадку банкрутства, окупації, знищення банку та кредитів, взятих в російських банках

Кредит нікуди не дінеться у випадках початку процедури банкрутства, окупації, знищення, позичальнику все одно доведеться сплачувати кредит до повного його погашення, а кому його сплачувати – це інше питання. Розглянемо випадки, які можуть трапитись з банком/відділеннями банку під час воєнного стану/бойових дії/окупації.

  1. У першому випадку, якщо банк збанкрутує (хоча це не швидка процедура): при ліквідації банку кредитні портфелі (справи боржників/позичальників), майнові права відчужуються (продаються)  за договором факторингу та на відкритих електронних торгах за договором відступлення прав вимоги іншим банкам чи фінансовим установам, які в свою чергу зобов’язані повідомити боржників про наявність нового кредитора, зазначивши нові реквізити. У цьому випадку ви маєте сплачувати по нових реквізитах нового кредитора, але на умовах наявного кредитного договору.
  2. У другому випадку, якщо окупують відділення банку: через не окуповані відділення свого банку позичальник/боржник має право погашати кредит. Оскільки все одно кошти надійдуть на ваш кредитних рахунок, а банки працюють навіть у воєнний час, окрім тих регіонів, де це загрожує життю працівників та клієнтів відділень. Або погашайте кредит через мобільний додаток, тоді у вас будуть докази погашення заборгованості на майбутнє. Адже банки попереджають, що через засоби Інтернет мережі та мобільні додатки проблем зі сплатою кредитів переказами грошових коштів немає.  

3. У третьому випадку, якщо знищать банк: знищити можна будівлю, у якій знаходився банк, відділення, однак сам банк неможливо знищити (тобто одразу всі відділення і головний офіс). Платити кредит вам все одно доведеться. Кожен банк на сайті у випадку критичної ситуації буде інформувати своїх клієнтів, однак, як і в другому випадку, мобільні додатки та Інтернет працюють і на сплату кредиту не впливають такі обставини.

Що робити, якщо кредит взято в російському банку, який діє на території України? Чи можна не віддавати кредит? 

Ні, не можна. Якщо звернути увагу на статутні документи банку, то банк може бути українським приватним банком, який у своєму складі може мати мажоритарних власників, зокрема, це великі європейські та американські фонди та компанії і декілька російських. Однак наявність осіб-власників від росії не дозволяє не сплачувати кредит. Існує презумпція, якою зобов’язальні відносини припиняються належним та повним його виконанням. Адже кредит брали в Україні і в українському банку *з міжнародним капіталом.

Слідкуйте за офіційним сайтом банку чи мобільним додатком: завжди за наявності змін у роботі банку клієнтів буде повідомлено публічно .

І у випадку припинення погашення кредиту банк у відповідь буде вживати заходів, які спрямовані на дострокове повне повернення кредиту боржником, маючи законні на це підстави.  Цивільне законодавство України має низку статей, на які банк обов’язково буде посилатись.

Будьте уважні та не робіть поспішних висновків та дій чи бездіяльності щодо наявних зобов’язань перед банком, які можуть в подальшому тільки нашкодити Вам!

Правова консультація підготовлена за підтримки The European Endowment for Democracy (EED).

Інші наші матеріали щодо війни росії проти України можна знайти тут.