Висновки до законопроєктів 5266 та 5266-1 (Аналітичний центр ЮрФем) - Jurfem

Висновки до законопроєктів 5266 та 5266-1 (Аналітичний центр ЮрФем)

Аналітичний центр ЮрФем підготував висновки гендерно-правової експертизи законопроєктів №5266 та альтернативного №5266-1.

Основний законопроєкт зареєстрував Кабінет Міністрів України 18 березня 2021 року.

Законопроєкт пропонує посилити захист прав працівників, зокрема шляхом удосконалення положень законодавства, які регулюють порядок укладання колективних договорів в Україні. Окрім того, законопроєкт приділяє увагу подоланню (врегулюванню) дискримінації у сфері трудових відносин шляхом запровадження норми, яка визначає те, що не вважається дискримінацією, значна увага приділена щодо недопущення дискримінації в оголошеннях про вакансії, передбачені санкції за порушення таких норм. Крім внесення змін в Кодекс законів про працю України передбачаються зміни в ЗУ “Про колективні договори і угоди”, в ЗУ “Про рекламу”, “Про соціальний діалог в Україні”, в ЗУ “Про зайнятість населення”.

Альтернативний законопроєкт зареєстрували народні депутатки/ти Наталія Королевська, Юрій Солод, Володимир Кальцев, Володимир Морозов 6 квітня 2021 року.  Законопроєкт теж пропонує посилити захист прав працівників у трудовій сфері діяльності шляхом нормативного удосконалення регулювання колективних відносин. Особливістю альтернативного законопроєкту 5266-1 серед іншого є мета сприяти працевлаштуванню звільнених працівників через зупинення (скорочення) діяльності таких працівників.

21 вересня 2021 року законопроєкт № 5266 був прийнятий за основу. Наші експертки зазначають, що він сприяє стабілізації трудових відносин шляхом поширення положень колективного договору на всіх працівників незалежно від статусу роботодавця, покликаний захистити працівників від негативних наслідків змін умов праці у зв’язку із запровадженням ведення переговорів із представницьким органом трудового колективу.

Позитивною перевагою вважається його мета подолати дискримінацію, яка існує на ринку зайнятості, шляхом встановлення обмежень допустимої інформації в оголошеннях про вакансії та встановлення санкцій за недотримання таких норм, проте відповідне законодавче регулювання вже було прийняте і станом на вересень 2021 року є частиною національного законодавства.

Наші експертки наголошують, що запровадження легітимних обмежень щодо доступу до певних видів робіт за ознакою статі в імперативному порядку є неприпустимими, оскільки суперечить національному, міжнародному законодавству та нівелюють всіма досягненнями України у сфері забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків та жінок. Законопроєкт, на думку Аналітичного центру ЮрФем, потребує доопрацювання.

Детальніше про законопроєкт та висновки експерток читайте – завантаживши текст висновку  Аналітичного центру ЮрФем.


Висновок громадської гендерно-правової експертизи до-законопроекту-5266 можна завантажити тут

Висновок громадської гендерно-правової експертизи до-законопроекту-5266-1 можна завантажити тут

Інші висновки Гендерно-правової експертизи Аналітичного центру ЮрФем можете знайти за посиланням тут.

Огляди практики Верховного Суду публікуються тут

Огляд практики ЄСПЛ можете знайти за посиланням тут

Матеріали Аналітичного центру Ви можете знайти за посиланням тут.

Більше про Аналітичний центр ЮрФем тут.