Звіт за результатами моніторингу судової практики у справах про мобінг - Jurfem

Звіт за результатами моніторингу судової практики у справах про мобінг

Мобінг (насильство на робочому місці) поширений у кожній державі. Таке явище негативно відбивається на психічному та фізичному здоров’ї працівника. А тому для протидії мобінгу уже з кінця ХХ ст. як міжнародною спільнотою, так і більшістю країн світу (Франція, Швеція, Норвегія, Італія, США) виробляються ряд інструментів для посилення захисту прав працівника.  На жаль, поки в національному законодавстві не введене поняття мобінгу та не передбачена відповідальність за такі дії.  Проте якісний аналіз судової практики свідчить, що в Україні доволі розповсюджене насильство працівників на робочому місці. Однак нормативна прогалина у правовому регулюванні ускладнює доведення на практиці факту мобінгу та відповідний захист прав працівника на здорові та безпечні умови праці. Така ситуація свідчить про потребу введення правового механізму щодо протидії мобінгу у національне законодавство.

Проведений Аналітичним Центром ЮрФем аналіз судової практики свідчить, що в Україні доволі розповсюджене насильство працівників на робочому місці. Такі справи зазвичай розглядаються у контексті спорів, що виникають із трудових правовідносин про скасування наказу про звільнення та поновлення на роботі або скасування наказу про застосування дисциплінарного стягнення. Проте такі справи є складними у доказуванні з огляду на труднощі у доведенні вчинення мобінгу.

Авторка матеріалу – Каріна Литвинюк, інтернка Аналітичного центру ЮрФем, аспірантка кафедри кафедра теорії та філософії права ЛНУ ім. Франка, інтернка Інформаційно-дослідницького центру при Верховній Раді України.

Завантажити текст звіту за результатами моніторингу судової практики у справах про мобінг можна тут.

Дивіться презентацію звіту та експертне обговорення проблеми 19 квітня о 17.00 тут.